Seat, Toledo ile sedan pazarına geri döndü

 

Yeni Seat Toledo yola çıktı

İspanyol otomotil markası Seat’ın tamamen yenilenen kompakt sedanı Toledo, Türkiye'de satışa sunuldu.

Türkiye’de 1.2 lt TSI 105 hp ve 1.4 lt TSI DSG 122 hp olmak üzere iki benzinli ve 1.6 lt TDI CR 105 hp dizel motor seçenekleriyle satışa çıkan Toledo'nun başlangıç fiyatı 37 bin 500 TL olarak açıklandı.

 

4.48 metre uzunluğundaki yeni Toledo’da geleneksel bagaj kapağı yerine büyük açılan bir arka kapak bulunuyor. 2602 milimetrelik dingil mesafesi içmekanda sıkışmayı önleşici bir alanı bırakıyor.  Ayrıca 550 litrelik bagaj, kapağının açılış açısı ve düşük yükleme eşiği sayesinde yüklemeyi kolaylaştırıyor.

 

 

Yakıt tüketiminde üç motor üç ekonomik tüketim değeri

Yeni sedan, Volkswagen grubunun en yeni motorlarını kullanıyor. 

1.2 lt’lik TSI motora sahip versiyon, 105 hp güç üretirken 175 Nm’lik bir tork sağlıyor. 100 km’de ortalama 5.4 lt yakıt tüketim değerine sahip olduğu açıklanan bu versiyonun CO2 emisyonu ise km’de 125 gr.

Ailenin diğer benzinli ve 7 ileri DSG şanzımanla alınabilen versiyonu ise 1.4 litrelik TSI motora sahip. 122 hp güç ve 200 Nm tork oluşturan bu motor, 100 km’de 5.8 litre yakıt tüketiyor.

 

Dizel Toledo'nun yakıt tüketimi

Dizel motor seçeneği ise 1.6 litrelik common rail TDI üniteyle alınabiliyor. 105 hp güç üreten bu motor seçeneği 250Nm’lik tork değerine sahip. Yakıt tüketim değeri 100km’de 4.4 litre olan bu versiyonun CO2 emisyon değeri ise 114 gr/km.

 

 

Rakipleri çok

Aslında Toledo Skoda Rahpid ile kardeş. Sadece ünretildikleri fabrikalar ve önlerindeki marka logoları farklı. Ayrıca Renault Symbol, Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee gibi bu sınıfın yeni üyeleri arasında çok ciddi rekabet yaşanıyor. Hyundai Accent Era, Chevrolet Aveo Sedan gibi rakipler de bu segmentte önemli satışlar yakalıyor.

 

Toledo, Rapid ile birlikte B sedan segmentinin biraz üzerinde kalsa da C sınıfına konumlanamıyor. Rapid gibi aileden bir rakibin rekabetçi fiyatlarla phazarda yer alması, Seat'ın sadece marka algısına bakarak, bu kadar fiyat farkı istemesini biraz  karşılıksız bırakacak gibi görünüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz