Seat bu konseptleri otomobile dönüştürdü

0
815

Bugün VW çatısı altında başarılı bir dönem geçiren İspanyol Seat, modern zaman geçmiş yıllarda tasarladığı konsept otomobillerle ulaştı. IBE, Tribu ve Barselona Olimpiyat Oyunlarında kullanılan elektrikli Toledo gibi konsept otomobiller; SUV modellerin yükselişine de zemin hazırladı. İşte Seat’ın geleceğini şekillendiren 5 konsept otomobil

1992. Barcelona, Olimpiyat Oyunlarına hazırlanmak için çabalarken, SEAT mühendisleri kendileri için bir dönüm noktası olan bu etkinlikle meşguldü. Üstesinden gelmeleri gereken heyecan verici zorluk, Olimpiyat meşalesine ve maraton etkinliğine rehberlik edecek elektrikli bir araç konsepti yaratmaktı. Sonuç, akülerle donatılmış 500 kilo ağırlığında ve 65 kilometrelik bir menzile sahip elektrikli bir Toledo idi. Toledo ve markanın diğer sembolik araçları ile birlikte Zona Franca fabrikasında sergileniyor.

1998 Cenevre Otomobil Fuarının yıldızlarından biri olan bu SEAT Bolero; 330 hp motorun yanı sıra, aynı zamanda gelişmiş aydınlatma sistemine sahipti.

SUV modellere Salsa ile geçiş

Seat, Arona, Ateca ve Tarraco olmak üzere 3 farklı SUV modeline sahip. Seat’ın bu segmente doğru uzanan adımları uzun zaman önce atılmaya başlanmıştı. Bunlardan biri, 2000 yılında tasarlanan ve daha çok bir crossover tarzını andıran Salsa Emocion modeliydi; ancak o zaman için bile mimarisi arazi araçlarına benzerlik gösteriyordu. 2007 yılında Seat, tam SUV özelliklerine sahip bir konsept otomobil Tribu modelini sergiledi. Bu model markanın gelecekte bir SUV üretileceğine dair ilk göstergeydi.

2010 yılı Paris Motor Show’da Seat, markanın tasarımında dönüm noktası olan IBE konsept otomobilini sundu. Boyutları, LED farları ve diğer tüm unsurları ile geleceğin modellerinin tasarım DNA’sına işaret ediyordu. IBE, üçüncü kuşak Leon’un tasarım dilini açıkça tanımlıyordu. 102 hp güç üreten elektrikli motora sahip olan aracın karakteristiği, geleceğin mobilitesinin henüz 2010 yılından başlayarak elektrikleştirilmesi konusunda kararlılığını sergiliyordu.

Bağlanabilirlik ve mobilite SEAT’ın gelecek stratejisinde temel bir rol oynuyor. Seat konsept otomobillerinden biri 2015 yılında bu özelliklerin birçoğuna sahipti. 20v20, bağlanabilirlik konseptine fütürist bir yaklaşıma sahip hibrit bir crossover araçtı. Merkezinde, bir mobil navigasyon sistemi ve otomobilin iklim kontrolünü etkinleştirmek için kullanılan bir uzaktan kumanda içeren, bozuk para şeklindeki bir dokunmatik cihaz olan Personal Drive vardı.20v20, biri 12.3 inç büyüklüğünde ve kişiselleştirilebilen, toplam üç ekrana sahipti.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here