Savaş başladı

0

Türkiye’de bu yıl pick up pazırının 15 bin adetleri geçmesi bekleniyor. Birçok markanın yaptığı teknolojik yeniliklerle SUV konforuna yakınlaşan pick-up’lar artık ticari kullanımın yanısıra şehir içindeki aktivitelerde de kullanılmaya başlandı.


Bir zamanlar sadece yük taşımak amacıyla kullanılan pick-up’lar günümüzde gerçekleşen teknolojik ve konfora yönelik gelişmelerle artık günlük hayatın birçok noktasında kullanılmaya başlanıyor. Türkiye’de yılda 12-15 bin adet bantlarında toplam satışı gerçekleşen pick-up’ların 2016 sonunda 15 bin adetleri geçmesi öngörülüyor.

Bunun da en büyük sebeplerinden birini pazara sunulan yeni modeller oluşturuyor. Ayrıca pick-up’ların süspansiyon, sürüş güvenliği ,iç kabinlerinde yapılan navigasyon, klimatize deri koltuklar, müzik ve eğlence sistemleri gibi iyileştirmeler ilgi çekiyor. Otomatik vites rahatlığı da bu özelliklerle birleşince talep daha da artıyor.

2 ÇEKERLER TİRCİH EDİLİYOR

Hem 2 hem de 4 çeker sistemlerle tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan pick-up satışlarının yüzde 90’dan fazlasını yakıtta daha ekonomik ve fiyat olarak da daha ucuz olan 2 çekerler oluşturuyor.

Bu yıl içinde pazara sunulan yeni Ford Ranger, Nissan Navara ve önümüzdeki günlerde showroomlara inecek Fiat Fullback rekabette kendine yer arayan modellerden. Volkswagen Amarok, Toyota Hilux , Isuzu D-Max, Mitsubishi L200 ,Ssangyong Korando Sports sınıfın diğer araçları arasında yer almakta.

MERCEDES VE RENAULT DA GELİYOR

Bu arada Mercedes ve Renault markası da “Alaskan” modeliyle önümüzdeki dönemde pick-up sınıfına girmeye hazırlanıyor. Bu sınıfta kamu ve telekom şirketleri alımları önemli bir satış kalemi oluşturuyor.

Özel kullanımlarda SUV’lar ile karşılaştırıldığında vergi avantajından dolayı pick-up’ların tercih edilmesi, satış adetlerinin de hızlı artmasına sebep oluyor. 2015 mayıs sonu adetlerine bakıldığında 5.197 adet ile yüzde 6,02 paya sahip olan pick-up segmenti bu yıl aynı dönemde 6 bin 131 adet satış ile payını yüzde 7,6’ya yükseltti. Pick-up satışları yüzde 17,9 arttı.

FİAT DA REKABETE GİRİYOR

Fiat markası da önümüzdeki günlerde pick-up rekabetine girecek. Fiat Fullback, 6 ileri manuel ve 5 ileri tam otomatik şanzıman seçenekleriyle kombine edilebilen 150 ve 180 beygir gücündeki 2.4 lt turbo dizel motorlarla satışa çıkacak.

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç ortalama 6.3 lt yakıt tüketimi olan Fullback pick-up’ın bu ay sonunda satışa çıkacağını belirtti. Araçta 6.8 inç dokunmatik ekranlı multimedia sistemi, ısıtmalı deri koltuklar vb. yer alacak. Tüm versiyonlarında 7 hava yastığı ve treyler denge sistemi standant yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here