Satışlardaki yükseliş devam ediyor

 

2008 yılında global krizin derinden etükilediği ve başta GM ve Chrysler gibi devlearin iflas masasına sürüklendiği ABD'de işler iyiye doğru gitmeye devam ediyor.

Amerikan otomotiv pazarında şubat ayı satışları, geçen yılın şubat ayına göre yüzde 4 yükseldi.

Şubat ayının kazananları yükselen pazar paylarıyla birlikte Dodge ve Nissan olurken; Toyota tam tersi bir performansla kaybeden oldu.

Şubat ayında toplam 1 milyon 192 bin adet otomobilin satıldığı ABD pazarında, ocak-şubat ayları arasında ise 2 milyon 235 bin 491 adet otomobil alıcı buldu. Bu doğrultuda geçen yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 8.5 arttı.

Ford şubatta 190 bin araç sattı

Pazarın lider otomobil üreticilerine bakıldığında; ilk sırada ay boyu gerçekleştirdiği 190 bin 427 adetlik satışla ve yüzde 16’lık pazar payıyla Ford yer alıyor. Bir diğer Amerikalı üretici Chevrolet şubat ayını ikinci olarak tamamlarken; bu iki üreticiyi pazar payı yüzde 13.1’den yüzde 12.1’e düşen Toyota takip ediyor.

Önümüzdeki aylarda pazardaki eğilimlerin, ABD Parlementosu’nun onaylayacağı yeni maliye politikasıyla birlikte değişmesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri otomotiv pazarındaki ilk 10 otomobil üreticisinin şubat ayı satış adetleri ve pazar payları ise şöyle:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz