Satış listesine baksam ben de VW yatırıma gelsin derim

 

Satış listesine baksam

ben de VW yatırıma gelsin derim

Opel olarak ben üstüme alınmıyorum

 

Geçtiğimiz hafta Türkiye ekonomi gündemine düşen yeni teşvik düzenlemesi, Bakan Çağlayan'ın Volkswagen'i yatırıma davet eden çağrısıyla tartışma yaratmıştı. Türkiye'de en çok satan marka olup da üretim yapmayan başka markalar olduğu dikkate alındığında, acaba Volkswagen'in üzerine gazla mı gidiliyordu. Yoksa bu durumdaki Opel ve Chevrolet gibi markalar da bu konuda üzerlerine alınmalı mı?

Geçen hafta Opel Türkiye Genel Müdür Özcan Keklik gazetecilerle buluştu. Sohbet sırasında konu tabii ki buraya geldi. Keklik, böyle bir soruya hazırlanmış.

 

Otomotivde yeni yatırım çekmeye çalışan Hükümet'in Volkswagen'e yüklenmesi, sektörü şaşırtmadı. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, 800 bin adetlik bir otomotiv pazarına sahip Türkiye'de en çok satan markalar listesine bakıldığında Ankara'nın Volkswagen'e baskı yapmasının anlaşılır bulduğunu ösyledi. "Ben olsam, ben de aynısını söylerdim" dedi.

Keklik, aynı yaklaşımın Türkiye'de 50 bin adetlerde satış yapan Opel markası için neden geçerli olamayacağını ise iki nedenle anlattı:

Birincisi biz TOFAŞ'a 30 bin Combo adlı hafif ticari aracımızı ürettiriyoruz ki bu bir nevi yerli üreticilik sayılır. İkincisi 100 milyon dolar civarında yedek parça tedariki için Türkmiye'deki yan sanayi şirketlerini tercih ediyoruz. Üçüncüsü ve en önemlisi ise Avrupa'da zaten 2 milyar euroluk bir zarar sözkonusu. Almanya'daki en büyük fabrikalarımızı kapatmayı konuşuyoruz. Böyle bir ortamda yeni fabrika yatırımı aklımıza bile gelemiyor. Bu nedenle Hükümet'in çağrısını üstüme alınmıyorum. Türkiye otomotiv satışları listesine bakınca ben olsam ben de Volkswagen'i görürüm."

 

BAKAN ÇAĞLAYAN'A OPEL TEŞEKKÜRÜ

Keaklik, son gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Geçen hafta sektör temsilcilerinin dinlenerek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan teşvik paketiyle otomotiv sektörünün her alanında daha rahat şartlar altında yatırım yapılabilecek ve sektörümüzün gelişimine önemli katkılar sağlanacak. Bu imkan için başta Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan olmak üzere tüm ilgili bürokratlara teşekkür ederiz.  Devlet ve sektör dayanışması inanıyorum ki ülkemizin küresel anlamda önemli ve vazgeçilmez bir oyuncu olmamıza imkan tanıyacaktır. Sektörümüzün en büyük ihtiyacı olan istikrarlı ekonominin son yıllarda sağlanabilmiş olması sektörümüze en büyük katma değeri yaratmaktadır. Sizlerin de bildiği gibi son yıllarda otomotiv pazarı 800.000 adet bandına oturdu. Ekonomik istikrarın sağlanmış olması, bu pozitif tablonun ana sebebidir.

Sektörümüzü tam anlamıyla Süper Lig oyuncusu konumuna getirecek ve 1 milyon hacimli pazarlar arasında yer almamızın kapısını açacak önemli konulardan biri de ülkemizin yaşlı araç parkınının gençleşmesine imkan tanıyacak orta/uzun vadeli bir “Hurda Teşvik Programının” hayata geçirilmesine imkan tanıyacak düzenlemeleri hayata geçirmektir."

2013 YILI SATIŞLARI NE OLACAK?

Opel Türkiye'nin 2013 yılı planlarında otomnobil satışları ve bunun içinde Opel'in payı 2012 seviyesinde görünüyor. Ocak ayı satışlmarına bakarak, yılı tahmin etmenin zor olduğurnu söyleyen Opel Türkiye yönetimi, pazarın genel ekonomiye bağlı olarak hareket ettiğini düyünüyor. "Politika artık ekonomiyi belirlemiyor. Bu nedenle bu yıl radikal bir değişiklik beklemiyoruz" diyen Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, "önümüzü tam olarak ilk çeyrek sonuçlarını aldığımızda görürüz." dedi.

 

2013 MODELLER YÜZDe 1 ZAMLI SATLIIYOR

Geçtğimiz yıl ilk kez uygulamaya alınan yeni model yılı geçişinin yılbaşına alınmasını da değerlendiren Keklik, "İyi oldu. Ama bunun etkileri bu yılın ulik aylarında kendini gösterir. 2012 ve 2013 modeller birlikte satılıyor. Bizim 2013 modellerimiz satışa çıktı. Fiyatlarh yüzde 1-1.5 oranıda zamlandı. Biz ÖTV artıyını azar azar fiyatlara yedirdiğimiz için, bir amnda büyük zam yapmak durumunda olmadık"

 

2012'de 50 bin araç sattı

Aklına yatırım getiremeyen Opel'in geçen yıl Türkiye satışları 50 bin adetin çok az altında kaldı. Bu rakamın kendileri için başarı olduğunu belirten Genel Müdür Keklik, "Binek otomobil pazarında yüzde 9'luk pazar payı bizim için iyi. Geçen yıla göre en çok satış yapan ilk 3 binek otomobil markası arasında yer alıyoruz. Toplam pazarda ise yüzde 6'lık paya sahip olduk ve beşinci sıradaki yerimizi koruduk."

Bu rakamlarla Opel'in Avrupa'daki 6. büyük pazarını oluşturduklarını da belirten Genel Müdür, "yine de Avrupa operasyonu olarak zarar yazıyoruz. GM ABD'de dönüşümü sağladı. Ama Avrupa operasyonunun karlı hale gelmesi için yeni harekat planının oturması gerekiyor. Şu anda 10 yıllık planlar yapılıyor. Bir kaç yıl içinde ayağa kalkılacak."

11 milyar euroluk yatırımın gündemde olduğunu hatırlatan Keklik, "Tasarruf yapılıyor. Sadece ürün geliştirmeye odaklanıldı. Fabrukalar kapatılıyor, bazı modellerin üretimi durduruluyor." bilgisini verdi.

Yeni yatırmalrla birlikte Opel'in 2016 yılına kadar 23 model, 13 motor ve şanzıman kombinasyonu çıkaracağını açıklayan genel müdür, bütün segmentlerde yeni modeller çıkacağına dikkat çekti. 

 

GARANTİ BANKASI'NDAN MEMNUN

Opel satışlarında perakende ve kredili satışların ağırlıkta olduğunu ifade eden Genel Müdür Keklik, "Opel Finans'ın arkasındaki asıl güç Garanti Bankası. Biz gayet memnunuz. Satışlarımız içinde yüzde 50'ye yakını kredili satışlardan oluşuyor. Bizim filo pazarındaki payımızın yüzde 5'lerin altında olduğu dikkate alındğında perakende satışlardaki ağırlığımız ortaya çıkıyor.

 

ESKİDEN ESAMESİ OKUNMUYORDU, ŞİMDİ EXECUTIVE TOPLANTILARIN DAMİ ÜYESİ OLDU

Türkiye'deki satışların Opel'in Avrupa'daki 6. büyüğü olması nedeniyle eskiden esamesi okunmayan "Executive" toplantılara, artık daimi üye olarak katıldıklarını söyşleyen GEnel Müdür Keklik, "Artık OPel merkezle doğrudan görüşüyoruz. Türkiye'yi yakından dinliyorlar. Bizi 1.6, dizel otomatik olarak ezberlediler."

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz