Büyük İddia: Audi, Ducati Motosikletlerini satıyor

0

 

Otomotiv devi Volkswagen AG bünyesindeki Audi tarafından 2012 yılında satın alınan İtalyan Ducati için yeniden “satılık” tabelası asılıyor haberleri duyulmaya başladı.

Aslında Ducati, 2016 yılını başarılı satış rakamlarıyla kapattı. 2015 yılına göre satışlarını yüzde 1.2 artıran bu premium motosiklet markası, toplamda 55 bin 451 adet motosiklet teslimatı gerçekleştirdi. Ancak, Ducati cephesinde işler iyi giderken, Volkswagen AG için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil.

Reuters’ın şirkete yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Volkswagen AG, Ducati motosiklet şirketini elden çıkarmaya hazırlanıyor. Bu isteğin ucunda da şirketin karıştığı dizel emisyon skandalı bulunuyor.

Tüm dünyada 11 milyon aracında yanıltıcı yazılım kullanarak emisyon değerlerini aşağı çektiği için mahkemelik olan VW AG, bu skandal sonrasında yeni operasyonlara yöneldi.

YATIRIM BANKASINA SAT TALİMATI VERDİ

Bu yeni operasyonlar için fon oluşturması gereken VW AG’nin, Ducati’nin satılması için yatırım bankası Evercore’a talimat verdiği iddia ediliyor.

Volkswagen’in bugünlerde potansiyel alıcılarla görüştüğü de alınan duyumlar arasında sayılıyor. Ancak, şirket hakkında son kararın verildiğine yönelik net bir karar henüz çıkmadı.

VW, açıklama yapması için Audi’yi işaret ederken, konuya ilişkin ne Evercore’dan ne de Audi’den açıklama gelmedi.

Ducati’yi satın alacak şirketin Volkswagen’den 10 kat daha fazla kazanç sağlayacağı da şu sıralar kulislerde konuşuluyor.

Motosiklet dünyasının önemli markalarından Ducati’ye Harley Davidson, Kawasaki ve Honda gibi diğer motosiklet devlerinin ilgi gösterip göstermeyeceği merakla bekleniyor.

Ducati, 2016 yılını 593 milyon euroluk satışla kapatmıştı.

Audi, 2012 yılında, Ducati’yi VW AG bünyesindeki İtalyan lüks marka Lamborghini aracılığıyla 860 milyon euroya satın almıştı.

Amerikalı FCA’ya, TOFAŞ dopingi

Yeti’nin adı Karoq oldu

İstanbul Autoshow 2017 – Ferrari motorlu Giulia’yı gördünüz mü?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here