Sanal gerçeklikle yeni otomobiller gelecek

0
14

Sanal ortamda otomobil geliştirmek üzere, ilk kez karma gerçeklik uygulaması geliştirdi. Volvo ve Finlandiya’nın artırılmış gerçeklik üreticisi Varjo, prototipler, tasarımlar ve aktif güvenlik teknolojilerinin bu şekilde geliştirilebilmesi için çalışmaya başladı.

İşbirliği, Volvo Cars’ın yüksek potansiyele sahip teknoloji girişimlerine yatırım yapan risk sermayesi fonu; Tech Fund’un Varjo’ya yatırım yapma kararı ile daha da güçlenecek.

Volvo Cars ve Varjo, ilk kez karma gerçekliğe sahip bir gözlük takarken gerçek bir otomobil sürmeyi; sorunsuz bir şekilde sanal unsurlar eklemeyi ve hem sürücü hem de otomobilin sensörleri için gerçek gibi algılanan özellikler oluşturmayı mümkün hale getirdi.

Varjo XR-1, mevcut olan tüm çözünürlük seviyelerinden çok daha iyi bir foto-realistik karma veya sanal gerçeklik sağlıyor. XR-1, özellikleri ve tasarımları neredeyse anında değerlendirme yeteneği sayesinde, geliştirme zaman aralığını önemli bir oranda azaltabiliyor.

Teknoloji kodu XR-1

Bir önceki model ile karşılaştırıldığında, XR-1’de yüksek çözünürlüklü kameralar yer alıyor ve bu karma gerçekliği mümkün kılıyor. Bu, Volvo Cars tasarımcıları ve mühendislerinin geleceğin otomobillerini sürmelerine imkan tanıyor. Böylelikle tüm özellikleri simülasyon ortamında daha otomobiller üretilmeden yıllar önce değerlendirebilecekler ve şirket böylelikle; en özel kullanıcı deneyimine sahip, en güvenli otomobilleri geliştirebiliyor olacak.

XR-1 ayrıca, Volvo Cars mühendislerinin aktif güvenlik çözümlerini daha kolay geliştirmelerini ve değerlendirmelerini sağlıyor. Güvenlik uzmanları, Volvo’nun İsveç’teki araştırma tesislerinde XR-1 kullanarak gerçek otomobilleri sürebiliyor; ve gerçek yaşam ortamında artırılmış gerçeklikle uygulanan sanal aktif güvenlik sistemlerini test edebiliyorlar.

XR-1’in içine yerleştirilmiş son derece hassas bir göz izleme teknolojisi, sürücülerin yeni bir özelliği nasıl kullandığını ve herhangi bir şekilde dikkatlerinin dağılıp dağılmadığını değerlendiriyor. Dikkat seviyesini ölçmeye yönelik bu teknoloji tabanlı yaklaşım, Volvo Cars’ın dikkati dağıtmayan yeni özellikler geliştirmesini mümkün kılıyor.

Volvo Cars, otomobil endüstrisinde tasarım ve geliştirme çalışmalarında artırılmış ve sanal gerçeklik kullanımına öncülük ediyor. Varjo ile gerçekleştirdiği ortaklık, şirketin bu alandaki güçlü pozisyonunun en son ve en gelişmiş örneğini oluşturuyor. Volvo Cars, gelecek nesil teknolojileri geliştirmek için önde gelen teknoloji şirketleriyle yapılan akıllı ortaklıkların gücüne inanıyor.

Varjo XR-1 ve Volvo Cars’ın teknoloji uygulaması, SantaClara, Kaliforniya’da, Artırılmış Gerçeklik Dünya Fuarı’nda (AugmentedReality World Expo) tanıtıldı. Teknolojinin uygulanması için patent başvurusu yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here