Sadece 9 adet üretilecek, vergiler hariç 3.3 milyon eurodan satılacak

 

 

LAMBORGHİNİ VENENO ROADSTER…

 

 

Otomobil uçar mı dememek lazım. Lamborghini'nin 2014 yılında sadece 9  adet üreteceği ve vergiler hariç 3.3 milyon eurodan etiketlediği yene Veneno Raodster şimdiden uçuşa geçmiş bile.

Vergisiz fiyatına Türkiye'de vergi dilimi uygulandığında TL bazında fiyatı 15 milyon liralar gibi bir rakama ulaşan bu otomobilin bir de roadster yani üstsüz olduğunu düşündüğünüzde, uçuş kelimesinin ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz.

Türkiye'de bu aracı alan olur mu, veya Lamborghini bu 9 aracın birini bir Türk vatandaşına satar mı bilmiyoruz ama otomobilin kanat taksanız uçacak bir hız göstergesine ve motora sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Verilen bilgilere göre 750 beygir gücündeki 12 silindirli 6.5 litre hacimli motora sahip Veneno Roadster 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2.9 saniyede tamamlıyor ve 355 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

 

Lamborghini Veneno Roadster’in donanımları arasında meraklısına hızlı vites değiştirme özelliğine sahip beş modlu ISR şanzıman, sürekli dört çeker sistemi ile itme çubuklu süspansiyon ve yatay yay/amortisör birimlerine sahip yarış şasisi gibi etkileyeci özellikler de yer alıyor.

 

GERÇEKTEN ÜST KISMI AÇIK

Olağanüstü bir otomobil olarak lanse edilen Veneno Roadster üstü “açık” derken, gerçekten de açık bir otomobil. Tavanı olmayan otomobilde sadece optimum güvenlik için bir emniyet çubuğu bulunuyor. 

Otomobilin jantları da aerodinamik işlevine göre şekillendirildi.

Jantın etrafındaki karbon fiber halka, bir türbin gibi çalışarak karbon seramik fren disklerini soğutmak üzere ek hava akımı sağlıyor.

 

Karbon fiber destekli polimer formlarından yapılan bir monokok Roadster’in esasını oluşturuyor. Tüm dış parçalar CFRP’den imal ediliyor. Dünya genelindeki bütün emniyet ve tescil şartlarına uygun olan Veneno Roadster’in iç kısmına da karbon fiber malzeme hakim. Karbon fiber monokok otomobilin içinde ara kanalın ve ızgaraların çevresinde görülebiliyor. İki adet hafif çanak koltuk, patenti Lamborghini’ye ait olan Dövme Kompozit’ten yapılıyor. Dokunmuş karbon fiber anlamına gelen CarbonSkin malzemesi ile kokpitin tamamı, koltukların bir kısmı ve tavan döşemesi kaplanıyor. Yüksek teknoloji ürünü bir kumaşa benzeyen bu son derece ince görünümlü karbon fiber örgüsü, her forma tam uyum sağlıyor ve aracın ağırlığının azaltılmasına yardımcı oluyor.

 

Veneno Roadster’in sistematik, karbon fiber malzemeli ve hafif tasarımını gözle görmek mümkün ancak aynı zamanda otomobilin ölçülerine de yansıyor: boş ağırlığı sadece 1.490 kilogram olan Veneno Roadster’in güç/ağırlık oranı sadece 1,99 kg/hp. Otomobile bu oranın sağladığı akıllara durgunluk veren performansı anlatmaya, 2.9 saniyelik 0’dan 100 kilometreye hızlanma süresi gibi çarpıcı bir rakam bile yetmiyor.  

 

Dünyanın en özel otomobillerinden biri olan bu modelden 2014 yılı boyunca sadece 9 adet üretilecek ve her biri vergiler hariç 3.3 milyon Euro fiyatla satılacak. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz