Sabancı’dan Toyota’yı, Kibar’dan Finans’ı aldı, holding kurup hedefe 1 milyar dolar yatırımla 8 sektörü koydu

0

7

Türkiye'ye 1998 yılında Daihatsu distribütörü olarak gelen Suudi kökenli Dubai merkezli ALJ Grubu, 14. yılında holding oldu, otomotiv dışında 8 yeni sektörü radarına aldı. 2 yıl önce de Sabancı Holding'den Toyota Türkiye'nin çoğunluk hisselerini alan ALJ, geçtğimiz yıl da Kibar Holding'in Kibar Finans adlı şirketini satın almıştı. İnşaatı devam eden İstanbul Maçka'daki Armani Residence'ın muhteşem boğaz ve haliç manzaralı pethouse dairesini de satın alan şirket, önümüzdeki günlerde burayı merkez olarak kullanmaya başlayacak.

ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkan ve CEO'luğuna da Toyota Pazarlama AŞ Başkan ve CEO'su Ali Haydar Bozkurt getirildi.

 

ALJ 10 YILDA EN AZ 3 KAT BÜYÜYÜCEK

Yeni kurulan holdingin yol haritasını bir toplantıyla açıklayan Başkan ve CEO Ali Haydar Bozkurt, "büyümelerinin en az 4 Toyota operasyonu anlamına geldiğine" dikkat çekti.

Dünyada 12'nin üzerinde ülkede sanayiden turizme kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren ve en büyük operasyonunun Suudi Arabistan'daki Toyota distribötürlüğü olduğu ALJ'nin ikinci büyük ülkesi Türkiye olacak.

ALJ Grubunun Türkiye'de fırsat gördüğünü söyleyen Bozkurt, 190 yıl içinde en az 3 milyar dolarlık ciroya ulaşmayı hedeflediklerini belirtikten sonra, yeni dönem planlarını anlattı:

Bozkurt, şunları söyledi: "Bizim için şunu ya da bunu yaparız diye kesin sınırlar yok. Sanayiden gayrimenkul yatırımcılğına, inşaattan turizme, enerjiden madenciliğe, gıdadan dış ticarete ve gayrimenkule kadar geniş bir yelpazede yatırımlar yapabiliriz. 

Halen turizm, inşaat ve gayrimenkul yatırımı konusunda sonuca gittiğimiz projeler yürütüyoruz. 10 yılda en az üç kat büyüyeceğiz. Cironun üçte biri Toyota faaliyetlerimizden gelir. Yeni yatırımlar yapacağız. Bunlarda sermaye sınırımız yok. 1 milyar dolarlık yatırım da yapabiliriz. İiçinde ihracatın da olduğu dış ticaret faaliyetlerimiz, ortaklıklarımız, satın almalarımız, konsorsiyumlar içinde yer almamız tdahil her türlü yatırıma açığız. Bizi bütün bunlardan birinde görebilirsiniz. 3 milyar dolar dediğimiz cironun çok üzerine de çıkabiliriz"

 

YÖNETİM KURULUNUN HEPSİ TÜRKİYE'DEN

Yeni kurulan holdingin yönetim kurulu başkanlığı ve CEO'luğuna grubun daha önce Avrupa sorumluluğunu da yürütmüş olan Ali Haydar Bozkurt getirildi. Yönetim Kurulu da Türkiye'deki şirketlerin yöneticilerinden oluşturuldu. 

ALJ Holding yönetim kurulunda Jemil ailesinden temsilci bulunmuyor. Holding, dünya operasyonu içinde Fadi Jemil'e bağlı faaliyet gösterecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here