Saab Verimsiz

OSD Başkani Kudret Önen, TAYSAD Başkanı Celal Kaya ve ODD Genel Sekreteri Dr. Hayri Erce, kendine Turk patron arayan İsvecli Saab sirketini alip almama konusunu degerlendirdiler

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Sekreteri Dr.Hayri Erce iflas isteyen İsveç’li Saab markasının  Türkiye’nin oluşturmaya çalıştığı “yerli  marka otomobil” konseptine uygun olmadığını söyledi. Yaklaşık 1 yıldır hükümetin de desteklediği yerli araç projesinin “her keseye uygun” ,”geniş üşteri kitlesine hitap eden” ve  “orta sınıf ekonomik araç” temalarını içerdiğini oysa yılda 30 bin araç satışı olan Saab’ın bu kriterlere  uymadığının altını çizen Erce  şunları kaydetti:

”Saab niş bir otomobil markası. Bizim yerli araç projemize uymuyor. Ancak niş markaya sahip olak isteyen  yerli veya yabancı bir sermayedar grubu varsa onlara hitap edebilir. Muhtemelen İsveç’liler  Türk sermayedarlar dışında diğer  ülkelere de satış için sunum yaptılar. Çin’ller Saab’ın borçlarını üstlenmelerine rağmen ,  GM teknoloji transferi yapmayacağını açıklayınca  anlaşma suya düştü. Saab satışı bir buzdağı gibi .Altında  muhtemelen görüneyen problemler var.”

Önen : “Şimdiye kadar satılırdı”

Otomotiv Sanayi Derneği(OSD)  Başkanı Kudret Önen de yerli araç projesi ile   Saab’ın  satışının ayrı konseptler olduğuna dikkat çekti. Önen ,”Saab birkaç yıldır müşteri arıyor. Eğer Saab’da öngörülür bir  değer olsaydı bu tarihe kadar mutlaka bir sermayedar grubu satın alırdı” yorumunu yaptı.

Marka 2’inci el oldu

TAYSAD  (Taşıt Araçları Yan San.Der.)  Başkanı Celal Kaya  Saab markasının dünyada “bilinir” olduğunu ancak son yıllarda yıprandığına işaret ederek ,”Marka adeta ikinci el imajına sahip oldu. Eğer ilgilenen  yerli sermayedar veya grup varsa sıfırdan yapacağımız yerli araç projesine girmesinde daha büyük fayda var” dedi. Yerli yn sanayinin bir otoobilin yüzde 80’ini Türkiye’de üretme potansiyeli bulunduğunu dile getiren Kaya sadeve İsveç’te fabrikası bulunan Saab’ın  verimli bir yatırım olmayacağını savundu.

Türk Patron Arayan Saab 2010'da Kaç Araç Satmıştı?

74 yıllık gecmise sahip Saab’ın kuruluşu uçak motoru üretimiyle başladı. 1949’da ilk seri otomobilini üreten  marka 1969’da kamyon üreticisi Scania ile ortaklığa gitti. 1990’da otomobil bölümü GM ortaklığına girdi . GM’in 2009’da iflas korumaya başvurusunun ardından zor günler yaşamaya başlayan Saab geçen yıl  Swedish Automobile'e 74 milyon dolar nakit, 326 milyon değerinde imtiyazlı GM hissesi karşılığında satıldı.

Çinliler Aldanmadı

Marka geçtiğimiz aylardan beri  Çin’lilerle finansman  desteği konusunda pazarlık yapıyordu.  GM, Saab’ın Çinli Pang Da ve Youngman’e satılması halinde mevcut teknoloji lisanslarını bloke edeceğini ve Saab 9-4X modeline tedarik vermeyi bırakacağını açıklayınca da  pazarlık suya düştü. Sadece İsveç’teki tek tesisinde 3 bin 800 kişiyle üretim yapan marka 2011 Mart’ına kadar 5 model üretiyordu. ABD, Avustralya, İngiltere gibi 60 ülkede distribütörlüğü olan markanın üretim maliyetleri de oldukça yüksek.

Türkiye'de de Sahipsiz

Türkiye’de 90’lardan beri satılan Saab en yüksek satış yılında  400 adetlere çıkabildi. 2010’da  global olarak yalnızca 30 bin araç satan marka  2010'da Türkiye’de  ithalatı durdurdu.

Geçen yıl sadece 2 adet Saab satılan ülkemizde bu yıl ise Yunanistan bayisinden özel ithalat yoluyla getirilen 10 adet  araç satıldı.

Orta ve orta üst sınıf araç üreten marka  “niş” bir  tüketici kesimine hitap ediyor. Satış için müşteri bulmaya çalışan markayla daha çok Uzakdoğu’lu marka ve girişimciler ilgileniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz