Saab 9-3’le geri mi dönüyor

 

1947’de kurulan otomobil üreticisi Saab’ın yeni sahibi National Electric Vehicle Sweden (NEVS), markanın Trollhattan montaj fabrikasında iki adet test amaçlı Saab 9-3 üretti. Geçtiğimiz Çarşamba günü üretim bandından inen otomobiller Saab’ın 2011 yılındaki iflasından sonraki ilk üretimi oldu.

NEVS yeni üretim otomobillerle ilgili yaptığı açıklamada; otomobillerin öncelikle, ürün hattı sistemlerinin kalibrasyonunu test etmek için üretildiğini belirtti.

NEVS yöneticilerinden Mattias Bergman da Saab otomobillerinin üretim için yeterli tesise sahip olduğunu ancak tedarikçilerle kurulacak ortaklıklar için birkaç kez daha masaya oturulması gerektiğini dile getirdi.

Automotive News adlı internet sitesine konuşan NEVS sözcüsü Mikael Oestlund, NEVS’in bu yıl üretime benzinli turbo motora sahip 9-3 modeliyle başlayacağını ve bu modelin Saab’ın en son 2011 yılında ürettiği modelle hemen hemen aynı olacağını açıkladı.

Oestlund, 9-3ün elektrikli varyasyonunun makyajlı iç tasarımla birlikte 2014 yılında üretileceğini duyurdu.

İsveçli otomotiv şirketi Saab 2000 yılında General Motors tarafından; 2010 yılında ise Hollandalı spor araba üreticisi Spyker tarafından satın alınmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz