Rusya listeden düştü, ABD ile İran öne geçti

Son 10 yıldır Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan ve 2015 yılında 21 milyar 156 milyon dolarlık ihracata imza atan otomobil endüstrisi, yeni yılda ihracatını 23 milyar dolar olarak belirledi. Yaşanacak 2 milyar dolarlık artış ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelecek.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) düzenlediği basın toplantısında hem otomotiv endüstrisinin 2015 karnesini açıkladı, hem de 2016 yılının falına baktı. 2016 yılının yol haritasının açıklandığı toplantıda konuşan OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin 2015 yılını Euro/Dolar paritesinden kaynaklı 3 milyar dolarlık düşüş yaşanmasına rağmen yılı adet bazında artışla kapattığının altını çizdi. Sabuncu, bir milyon 359 bin adet üretim, iç pazarda bir milyon 8 bin adet satışla da sektörün 2015’i rekorlarla kapattığını aktardı.

Kurlar oynamasa 24 milyar dolar olacaktı

Yapılan çalışmaya göre 2015 yılında parite kaynaklı kayıp yaşanmasaydı otomotiv ihracatı yüzde 8 artacak ve 24 milyar doların üzerine çıkacaktı. Böylelikle, ihracat değeri 2008 yılında 24,7 milyar dolarlık ihracatın ardından en yüksek değerine ulaşacaktı.

Orhan Sabuncu’nun konuşmasında yer verdiği 2016 yılı beklentilerine göre; Türkiye otomotiv endüstrisi ticari araç üretiminde Avrupa lideri olurken, sektörel bazda son 10 yıldır olduğu gibi ihracat şampiyonu olmaya devam edecek.

Daha sonra sözü alan OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu konuşmasına “Otomotiv milyonluk oldu. Tüm zamanların rekoru kırıldı” diyerek başladı. Otomotivdeki kapasite artışlarına ve yeni modellerin üretimine değinen Burhanoğlu, bunların ana sanayiye etkilerinin 2016 yılında da devam edeceğinin altını çizdi.

ABD’ye ihracat yüzde 65 arttı

Rusya Federasyonu özellikle son yıllarda otomotiv endüstrisi için ihracat ve üretimde hedef pazarken, gerek Rusya krizi gerekse Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gerilmesinin etkisiyle beklenen olumlu gelişmeler yaşanmadı. Rusya ile Türkiye arasındaki olumsuz gelişmeler, Türk otomotiv endüstrisinin yeni pazar arayışına odaklanmasına neden oldu. Komşu İran’da uygulanan ambargoların sona ermesinin ardından Sabuncu, “Bu ülkeye ihracatta beklentimiz büyük” şeklinde konuştu.

2015 yılında Rusya pazarından kaybettiğini özellikle ticari araç ihracatının başlamasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden kazanan Türkiye otomotiv endüstrisinin ülkeye ihracatı yüzde 65 oranında arttı ve 780 milyon dolara ulaştı. Bu konuya da değinen Sabuncu, “Gözümüz yeni dünyada. Bu yıl da çifte haneli büyüme bekliyoruz” dedi.

İran’a ofis açacak

Ambargo sürecinde araç çıkaramayan ve bu nedenle Türkiye’den hammadde alamayan İran için ambargo sonrasında entegrasyon çok önemli. Düzenlenen toplantıda İran’ın altyapı ve kapasite olarak hazır olduğu ancak ihtiyaç sorunu yaşandığı fakat bunun da yenilenme süreciyle birlikte üstesinden gelineceği vurgulandı. Avrupa’nın ambargo uygulayan ülkeleri şimdilerde İran’a yakın dururken; Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin de İran’da otomotive özel ofis açacağı ve ülkedeki gelişmeleri yakından takip edeceği öğrenildi.

İhraç pazarlar 200 ülkeye yükseldi

Türkiye otomotiv endüstrisi, yüzde 10 kayıpla da olsa 3 milyar 295 milyon dolarlık ihracatla en fazla dış satışı geçen yıl da olduğu gibi Almanya’ya yaptı. Almanya’nın ardından yüzde 8 büyüme ve 2 milyar 657 milyon dolarlık ihracatla İngiltere (Birleşik Krallık) ile yüzde 17 azalış ve 2 milyar 110 milyon dolarlık ihracatla Fransa geldi.

Otomotiv endüstrisi yıl boyunca Uganda’dan Ruanda’ya, Tanzanya’dan Paraguay’a kadar 200 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

İlk üç değişmedi

2015 yılında otomotiv endüstrisinin ihracat liderlerinde ilk beş şu şekilde sıralandı:

  1. Ford Otomotiv
  2. OYAK-Renault
  3. TOFAŞ
  4. Kibar Dış Ticaret
  5. Toyota Otomotiv

2014 yılında ise ilk üç aynı kalırken; dördüncü sırada Toyota Otomotiv, beşinci sırada Kibar Dış Ticaret bulunuyordu. Hyundai yeni i10 ve i20 üretimi ve ihracat atağıyla Toyota’yı geride bıraktı. Bu yıl Toyota yeni SUV üretimi ve ihracatına başlayacak. iki dev arasındaki ihracat ve üretim rekabetinin devam etmesi bekleniyor.

HAZAL ORTA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz