Radarda İran var

TAYSAD Başkanı Alper Kanca

Türk otomotiv sektörünün görünmez kahramanları yan sanayiciler gözünü yeni pazarlara dikti. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 2017 rotasını açıkladı. TAYSAD Başkanı Alper Kanca, İran, Hindistan, Çin ve ABD’yi hedef pazarlar olarak belirlediklerini söyledi. Yan sanayiciler rotayı İran’a çevirdi. Kanca, Amerika’da bir ticari araç üreticisi ile görüşmelerinin devam ettiğini, oraya bir heyet programı düzenleneceğini söyledi. Hindistan’ın en büyük otomotiv markası ile bir çalışma yapmak üzere harekete geçtiklerini dile getiren Kanca, “Çin’de şimdiye kadar gündeme gelmeyen bir konu var. Bu konu, ‘İpek Yolu Projesi’. Henüz Türkiye’de konuşulmayan bu projenin otomotiv sektörüne etkisi üzerine Çin’deki paydaş grubumuzla ortak konferans gerçekleştireceğiz. Bu konuda karşılıklı heyet  ziyaretleri gerçekleştirilmesi için ön mutabakat yapıldı” dedi.

Alper Kanca, bölgedeki iş birliklerini artırmak amacıyla İran Otomotiv Parça Üreticileri Derneği (IAPMA) ile temaslarını  sürdürdüklerini belirterek, bu temaslar sonucunda yıl içinde İran’da düzenlenen fuara davet edildiklerini kaydetti.

Türkiye’nin üretim, istihdam ve ihracatta sürükleyici konumda olan  otomotiv sektörünün iç pazar satışları ile dünya ülkeleri sıralamasında 17’nci, Avrupa otomotiv satışlarına göre de altıncı sırada yer aldığını anlatan Kanca, şu bilgileri verdi:

“Gururla söylemeliyim ki, dünya genelinde Avrupa’ya en fazla ihracat  yapan ülkeyiz. Türk otomotiv sanayimizin en güçlü olduğu ticari araç üretiminde, 2016 yılı ilk yarı sonuçlarına göre dünyada sekizinci, Avrupa’da ikinci sırada yer alıyoruz. İlk 11 ayda otomotiv ihracatımız 21.9 milyar dolar seviyesine  ulaştı ki bu rakamın 8.3 milyar doları tedarik sanayimiz tarafından gerçekleştirildi. Toplam üretimimizin 1.3 milyon ve toplam pazarımızın da 862 bin adedi aştığını görüyoruz. Bu yıl, üretimimizin 1 milyon 450 bin adedi,  pazarımızın 1 milyon adedi ve ihracatımızın da 23 milyar doları geçeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Üretim artacak

2017’den umutlu olduklarının altını çizen TAYSAD Başkanı, “2017’de üretimin bir miktar artışla 1.5 milyon adet seviyesine çıkmasını bekliyoruz. İç pazarın aynı düzeyde kalacağı yönünde beklentimiz var. İhracat hedefimiz 25 milyar dolar” diye konuştu.

TAYSAD Başkanı ayrıca 2017’de tedarik sanayi ihracatının 10 milyar dolar olacağını tahmininde bulunarak, “Gelecek yıl küresel olarak Brexit’in etkileri, Trump’ın yönetimsel kararları, Fed politikaları sektör tarafından izlenecek” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz