Renault’nun elektrikli Fluence Türkiye atağı başladı

0

Dizelden ucuz elektrikli Fluence

bayilerde 1 saatte şarj edilecek

 

Renault, yerli elektrikli modeli Fluence Z.E.'yi Mart ayında satışa sunmaya hazırlanırken, altyapı çalışmalarını hızlandırdı. Fluence Z.E. için İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Gaziantep Büyükşehir Belediyeleri ile elektrik motorlu araç altyapı sözleşmesi imzalayan Renault Mais, bununla yetinmedi ve bayilerine de şarj istasyonu kurmaya karar verdi. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli Fluence'ı geniş çevrelere götürebilmek için altyapı faaliyetlerini hızlandırdıklarını belirterek, "Çevre dostu yüzde 100 elektrikli araca herkesin ulaşmasını hedefliyoruz. Şarj istasyonlarıyla ilgili tüketicilere sürprizimiz var" dedi. Aybar, şöyle devam etti: "Elektrik Fluence’ın satışıyla birlikte başlangıçta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Bursa olmak üzere 5 pilot ildeki Renault yetkili satıcısı hizmet verecek. Bu noktalarda gerekli altyapı tamamlandı. Nisan ayına kadar 45 noktanın altyapısı sağlanmış olacak. Bayilerimizde eğitimli kadro, şarj istasyonları ve özel ekipmanlar yer alıyor. Yani tüketiciler araçlarını Renault bayilerinde de şarj edebilecek. Renault bayilerinde iki farklı şarj yer alacak. Bataryayı 1 saatte doldurabilecek saat 22 kwh güç verecek şarj da olacak, saatte 3.5 khw'lık şarj da bulunacak.   

Ayrıca internet sitesi üzerinden talebini geçerek Fluence Z.E. siparişi veren müşteriler, 5 pilot ilde otomobili deneme imkanı buluyor. Araçlarımız plakalandı ve vatandaşlarımızı bekliyor."

 

Fiyatı dizelden ucuz

Renault, Fluence Z.E.'nin satış fiyatını 60 bin lira olarak belirledi. Şirket, elektrikli aracı hükümetin verdiği yüzde 3 ÖTV desteğiyle Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de termik motorlu Fluence'tan bile daha düşük fiyatla satışa sunmuş olacak. Üst donanıma sahip otomatik şanzımanlı Fluence Privilege 1.5 dCi 110 beygirin anahtar teslim fiyatı, opsiyonlar hariç 59 bin 450 lira. 

 

İstanbul'dan Ankara'ya 

10 liraya gidilebilecek

Fluence Z.E.’nin 22 kwh'lık elektrikli motoru 95 beygirlik bir güç üretiyor. Aracın azami hızı 135 km/s ile sınırlandırıldı. Elektrikli araç evdeki bir priz sayesinde 6 saatte şarj edilebiliyor. Otopark, alışveriş merkezleri gibi mekanlarda kurulacak şarj istasyonlarında bu süre hızlı şarjla 1 saate inecek.

Elektrikli Fluence, 100 kilometrede 2.5 liralık elektrik harcıyor. Bu sayede tüketiciler İstanbul'dan Ankara'ya sadece 10 liraya gidebilecek. 

 

Fluence Z.E.'de 30 binlik tam 

kapasiteye 2013'te ulaşacak

Oyak Renault, Bursa fabrikasında ürettiği Fluence Z.E.'de 30 bin adetlik tam kapasiteye önümüzdeki yıl ulaşmaya planlıyor. Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunaloğlu, elektrikli araçları altyapısının tüm dünyada yavaş yavaş geliştiğini belirterek, "Fabrikamızda Fluence Z.E.'nin kapasitesi 30 bin adet. 2012 yılında 18-20 bin adet elektrikli Fluence üretiriz. Full kapasiteye ancak 2 yıl içinde ulaşırız" açıklamasını yaptı. En büyük müşterileri Better Place şirketinin şarj istasyonları konusunda çalıştığını belirten Tunalıoğlu, altyapı konusunda Fransa'nın en hazır ülke olduğunu söyledi. İhracata Aralık 2011'de başladıklarını hatırlatan Tunalıoğlu, bugüne kadar 2 bin Flunce Z.E.'yi dünya pazarlarına gönderdiklerini kaydetti. 

Oyak Renault, elektrikli Fluence'ı Fransa, İsrail, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, İrlanda, Belçika, Gürcistan, Avustralya, Yeni Zelanda ve Singapur'a ihraç ediyor.

 

Oto satışlarına kar tatil

Türkiye'yi etkisine alan zorlu hava şartları, otomotiv satışlarını vurdu. Son Aralıksız yağan kar ve 33 yılın en soğuk günleri, binek oto ve hafif ticari araç satışlarının beklentilerin altında kalmasına neden oldu. Ocak ayında binek oto ve hafif ticari araç satışları yaklaşık 30 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse yüzde 50'lik düşüş anlamına geliyor. Satış rekorunun kırıldığı 2011'in ilk ayında 29 bin 868 adedi binek oto, 15 bin 24 adedi hafif ticari olmak üzere toplam 44 bin 892 araç satılmıştı. 

dÇelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, hava şartları nedeniyle Ocak ayının son haftasında showroom trafiğinin çok düştüğünü belirterek, "Kar ve soğuk hava showroomn trafiğini olumsuz etkiledi. Bunu yanı sıra servise gelen giden de pek olmadı. Karlı yolda kaza yapan bazı sürücülerin araçları geldi. Ocak'ta 20 bin binek oto satışının çıkmasını bekliyoruz. Hafif ticariyle birlikte 30 bin adetler seviyesi bekliyoruz. Klasik bir Ocak ayı yaşandı esasında durgun… Ancak kar, satışların yüzde 10-15 daha az çıkmasına neden olmuştur" dedi. 

2011'de binek+hafif ticari araç pazarı 864 bin 439 adet olarak gerçekleşerek, tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşılmıştı. Bu yıl pazarın yüzde 10-15 oranında daralması bekleniyor.

 

İlk 10 markada cari açık sorunu yok

En çok satan 10 otomobilin 6'sı 'Türk malı'

Türkiye'de binek oto ve hafif ticari araç satışları geçen yıl 863 bin adetle rekor kırdı. Binek otomobilde 593 bin 519 adetle tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşıldı. İthalatın payı ise yüzde 69'dan yüzde 70'e çıktı. 2011'de 414 bin 31 adet ithal otomobil satılırken, yerli araçların sayısı 179 bin 488 adette kaldı. Hal böyle olunca 'Otomotiv sektörü cari açığı tetikliyor' eleştirileri dile getirilmeye başlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de otomotiv sektörü temsilcilerine her fırsattta "İthalatın payı yüzde 70'e çıktı. Demek ki tüketici üretilen modellerden tatmin olmuyor. Bu yüzden ithalat arttı

Tehlika çanları çalıyor" uyarısıyla 'yerli otomobil' projesinin önemini ve gerekliliğini ortaya koyuyor. Ancak Türk otomotiv pazarında en çok satılan 10 markaya bakıldığında durumun tam tersi olduğu ortaya çıktı. Top 10'daki her 10 modelin 6'sını yerli otomobiller oluşturdu. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, 593 bin adetlik satışın 218 bin 911 adedini 10 otomobil markası oluşturdu. Bu da yüzde 37'lik pay anlamına geliyor. Yaklaşık 219 bin adetlik satışın yüzde 60'ı ise 'Türk malı' damgalı araçlardan meydana geldi. Bir başka deyişle satılan binek otoların 130 bin 610 adedi yerli oldu. En fazla satılan 10 otomobilin 5'i Türkiye'deki fabrikalarda üretildi. Renault Symbol 37 bin 478 adetle ilk sırada geldi. Türkiye'nin de en çok satan otomobili unvanına sahip Symbol'ü 33 bin 762 adetle Fiat Linea, 30 bin 287 adetle Renault Fluence, 17 bin 499 adetle Hyundai Accent Era ve 11 bin 584 adetle Hyundai i20 Troy izledi. Top 10 listesinde Renault’nun iki modeli Symbol ve Fluence 67 bin adedin üzerinde satış rakamıyla yüzde 31'lik pay sahibi. Sıralamada Fiat yüzde 15 pay, Ford yüzde 14, Hyundai iki ürünüyle yüzde 13.5, VW yüzde 13, Toyota yüzde 8.5 paya ulaştı.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here