Renault’nun elektrik planı, hangi model ne zaman çıkacak?

Avrupa’da devam eden CO2 emisyon azaltma çalışmaları için Renault, elektrikli ve hibrit araçlara odaklanıyor. 2022 yılı sonuna kadar 3 yeni elektrikli, 4 E-Tech hibrit ve 2 plug-in hibrit model pazara sunulacak. Renault ve Dacia’nın hibrit teknolojisinin temelini E-Tech oluşturuyor ve bu teknolojiye sahip hibrit motor Renault Bursa fabrikasında da yeni Clio ile birlikte yola çıkıyor.

Zoe (ve mini Twizy) ile bir süredir pazarda etkin olan Renault, elektrikli otomobiller serisinin yeni modelini Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtacak; Twingo ZE, Smart Forfour ile ortak geliştiriliyor. 2021 ilkbaharında ise Dacia, K-ZE adlı ilk elektrikli otomobilini sahneye çıkaracak.

Douai fabrikasında yeni CMF-VE platformunda geliştirilen küçük bir şehiriçi SUV modeli de elektrikli olarak yola çıkacak. Renault Grand elektrikli SUV modeli de yine markanın ürün gamında 2022 başlarında sahnede yerini alacak.

Renault hibrit serisinde 4 farklı model sahnede olacak. Yeni Clio 5 ile birlikte 140 hp’lik 1.6 E-Tech hibrid teknolojisi Yeni Captur ve yeni Kangoo‘da 2021 yılının ilk çeyreğinde satışa sunuluyor olacak. Arkana Coupe SUV modelinin aynı motorla donatılmış versiyonu 2021 yılı ilkbaharını bekliyor. Hibrit motorun uygulanacağı dördüncü model ise 2021 yılı sonunda lanse edilecek olan ve 2022 ilkbaharında piyasaya çıkacak ikinci nesil Kadjar olacak.

Renault 2022 yılına kadar 2 plug-in hibrit otomobil satışa sunacak; Bunlardan ilki Trafic hafif ticari araç modeli olacak ve 2021 yılında yola çıkacak. İkincisi ise yeni Kadjar’da normal hibrit sonrası 2022’de PHEV versiyon satışa sunulacak. Kadjar PHEV, Renault sistemi ile değil Mitsubishi mimarisinin geliştirilmiş hali olacak. Bu siistem aynı zamanda 2020’nin sonunda yeni Outlander, yeni Nissan Qashqai ve Nissan X-Trail’de de olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz