Renault’dan Pakistan sürprizi

Renault’dan Pakistan sürprizi

Avrupa’da otomotiv yatırımları için Türkiye kendine şans ararken; Romanya, Polonya, Bulgaristan ve Slovakya gibi ülkeler Türkiye’nin önüne geçiyordu. 

Bu ülkelere kısa zaman önce ambargoların kalkmasının ardından İran da katıldı. Şimdi de yatırım potasına giren ülke Pakistan oldu. Otomotiv yatırımlarını cezbetmek isteyen ülkeler kervanına Pakistan da katıldı. Renault bu ülkede yatırıma hazırlanıyor.

Fransız Renault, Pakistan’da fabrika kurmak için harekete geçti. Yeni fabrikanın 2018 başında faaliyete girmesi hedefleniyor.

Pakistan Başbakanı Nawaz Sharif, Fransız şirketin bu projesini teyid etti. Projeyle ilgili detaylar henüz belli değil ancak lokal gruplar Ghandhara ve Al Futtaim ile Renault arasında işbirliği görüşmelerinin sürdüğü belirtiliyor.

Al Futtaim Grubu, Ortadoğu merkezli bir firma ve Körfez ülkelerinde Jeep, Volvo, Honda ve Toyota markalarının dağıtımı konusunda uzman. Ghandhara ise Isuzu’nun Pakitan distribütörü. Ancak iki grubun da otomobil üretimi konusunda geniş bir tecrübesi bulunmadığı kaydediliyor.

Politik ortam korkutuyor

200 milyon nüfuslu Pakistan’da geçen yıl yaklaşık 180 bin otomobil satıldı. Pakistan otomotiv yatırımlarını çekmeye çalışıyor, ancak ülkedeki politik ortam yatırımcı adaylarını korkutuyor.

Pakistan hükümet yetkilileri daha önce de Volkswagen, PSA, Fiat Chrysler ve Nissan yönetcileriyle yatırım imkanları konusunda bir araya gelmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz