Renault’dan bir elektrikli otomobil daha

 

 

 

Fransız otomotiv üreticisi Renault'nun elektrikli otomobiller (Z.E.) serisinin bir üyesi daha yollara çıkıyor. Bugüne kadar Türkiye'de ürettiği Fluence Z.E.'nin yanı sıra Twizy ve Kangoo Z.E. adlarını taşıyan elektrikli araçları trafiğe çıkaran Renalut, şimdi de B segmentindeki Zoe ile bu alanda büyümek ve yatırımlarının karşılığını toplamaya başlamak istiyor.

 

Yeni Zoe, yıllık 150 bin adet kapasiteli olduğu açıklanan Fransa'nın Flins fabrikasında üretiliyor. Türkiye için Zoe'nin en önemli yanını ise o dönem Fransa Cumhurbaşkanı olan Sorkozy'nin "Türkiye'ye yatırım yapmayın" baskılarına Renault'nun cevabı olmasında yatıyor.

Bu sayede yeni nesil Clio üretimi öncelikle Türkiye'deki Oyak Renault fabrikasında başlayabilmişti.

 

ZOE nasıl bir otomobil?

Elektrikli ZOE, aslında Clio 4 ile benzerliklerinin yanı sıra ciddi ayrımlara sahip. Ölçüleri nedeniyle Clio 4 ile aynı segmentte yer alması, fiyatlandırmada da Clio4 baz alınarak fiyat açıklanması, bu aracı Clio4'ün de rakibi yaperken, platform ktullanımında ise tam bir ikizliği sözkonusu lmadığı förülüyor.

ZOE altyapıda ön kısımda Clio4 ile aynı platformu paylaşırken, arka kısımda Megane platformunu kullanıyor. Bunun da nedeni aracın özellikle ortadan itibaren arkaya doğru uzanan kısmında ağırlık yapan 12 laptop büyüklüğündeki pil bölümünün konumlandırılmış olması. Bu büyüklükte ve ağırlıktaki pil yatağını ancak Megane platformunun taşıyabileceği görülmüş.

Bu sayede aracın bagaj hacmi de 438 litreye yükselmiş ki bu yeni Clio 4 serisinde 400 litre. 

Türkiye'ye 1 yıl sonra gelecek

Renault'nun yeni elektrikli aracı ZOE, önümüzdeki günlerde Fransa'da satışa çıkıyor. Fiyatı 13.700 euro olarak açıklanan aracın üç donanımı bulunacak. (Fransa’da geçerli fiyat, eksi vergi teşviki, KDV dahil, üç yıl boyunca 12.500 km/yıl için 79 €’dan başlayan fiyatlarla pil kirası). Araç Fransa'nın ardından 10 Avrupa ülkesinde daha satılmaya başlanacak. Ardından Türkiye'ye de ithal edilecek.

Türkiye fiyatı henüz açıklanmadı ama dizel motorlu, R-Link sistemli bir Clio 4 fiyatına denk geleceği belirtiliyor Bu da geçtiğimiz ay 46 bin TL'den satılan Fluence Z.E.'nin biraz daha altında bir fiyata satılacağı anlamına geliyor.

 

Rakibi Toyota Yaris Hybrid

Aslında elektrikli ZOE'nin birebir rakibi yok. Ama düşük yakıt tüketimi nedeniyle en yakın rakibinin Toyota Yaris Hybrid olacağını söyleyebiliriz. Şehir içi kullanımlar için düşük yakatı tüketimleriyle iddialı olan bu iki yeni nesil otomobil, 50 bin TL'nin altındaki etikitleriyle, tüketiciler için başabaş bir rakip olarak değerlendirilebilir.

Yaris Hybrid bu yarışta, benzinli motor desteğiyle öne geçerken, Zoe, 0 yakıt tüketimi ile farkı kapatıyor.

 

ZOE nerede şarj edilecek? Doğrudan tüketici için mantıklı mı?

ZOE, NEDC standratlarına göre 210 km menzile sahip. Fakat normal kullanım alışkanlıkları ve mevsimsellikler dikkate alındığında bu rakam 100-150 km anlamına geliyor. Sürüş optimizasyon sistemi adı verilen bir sisteme sahip. Bunun anlamı şu: Araca yeni nesil frenleme ve hız kesme enerjisini depolama sistemi, yeni ısı pompası ve Michelin Eregy E-V serisi özel lastikler. (Lastikler elektrik motorlu araçların enerji tükeatiminin yüzde 30'unu gerçekleştiriyor)

Chameleon pil şarj cihazı sayesinde gücü 3 kW ile 43 kW arasında değişen şarj ünitelerinde 30 dakika ile 9 saat arasında şarj edilebiliyor. BU şarj ile de 100-150 km katedebiliyor. 43 kW'lik istasyonlarda 30 dakikada yüzde 80 doluluk oranına erişebiliyor.

Bu arada araçtaki piller en kötü kullanım koşullarında bile 2 bin kez şarj edilebiliyor ve tamamen Renault güvencesi altında. Sistem pil kiralamasına dayanhdığı için kullanım ömrü biten pili Renault değiştiriyor.

Garanti süresi elektrik motorlu güç aktarma organlarında 5 yıl / 100,000 km. Ömür boyu pil garantisi, kira sözleşmesi, pilin her zaman çalışır durumda ve ilk kapasitesinin yüzde 75’inden daha fazla şarj kapasitesine sahip olması gerektiğini belirtiyor. Eğer bu iki husustan bir tanesi karşılanmıyorsa, pil ücretsiz olarak değiştiriliyor.

 

Uygulamada sorun çıkar

Renault'nun en büyük sorunlarından birini elektrikli otomobil altyapı eksikliği oluşturuyor. Avrupa'da şimdiden 10 bini bulan, bu yşıl sonunda ise 20 bine çıkması beklenen elektrikli şarj ünitelerinin sayısı Türkiye'de bir elin parmakları kadar. Bunun binli rakamlara çıkması bu pazar açısından ç ok önemli.

Ayrıca elektrikli araçların evlerden, işylerlerinden ve otoparklardan şarj edilebilmesi de büyük kolaylık.

Ama burada ZOE için de geçerli olan bir sorun yaşanıyor. Özellikle şehiriçi kullanımlar için ideal olan bu otomobilleri şarj edebilmek için illa ki bahçeli özel otoparklı evinizin olması gerikiyor denebilir. Çünkü, evinizden çektireceğiniz ve bedelinin kendinizin ödeyeceği bir hattın ucuna "Wallbox" adı verilen üniteyi takmak gerekiyor. Trifaze bir priz uygulamasının bu aracın şarjı için yeterli olup olmadığı ise kafaları karıştırıyor. Fransız yetkililer, evlerdeki yüksek güç gerektiren elektrikli cihazları çalıştıran trifaze prizlerin şarj için kullanılabileceğini açıklamalarına karyın, bir wallbox ünitesini kullanmak zorunda olmak da ekstra masraf ve karmaşa getiriyor.

Örneğin 15 katlı bir apartmanda oturan bir kullanıcı, otoparka kadar evinden çektireceği bir hattın ucuna wallbox bağlatacak (Ki bu 1000 TL'lik ekstra demek) ve aracını daima oraya parkedecek.

Biraz sorunlu olacak gibi görünüyor. Yani uygulanması sorun yaratacak bir iş. Elektrikli aracını satan kişinin elinde bir wallbox kalacak veya onu da ikinci el olarak satabilecek mi? Taşınırken ne olacak? Wallbox da taşınabilecek mi? gibi uygulama zorlukları akla gelebiliyor.

Renault Mais İletişim Müdürü Umut Canpolat, site tarzı yapılarda kapalı otoparklarda böyle bir işlemin yapılabileceğini, aynı otoparkta başka kullanıcılar çıktıkça, masrafın bölüşülebileceğini söylüyor ama elektrikli araç pazarı aynı apartmanda iki üç kullanıcıya ulaşana kadar biraz zaman geçmesi gerekiyor.

 

ZOE henüz Türkiye'ye gelmedi ama evinnde bahçe olmayan, bahçesi olup da evine wallbox kurmayanlar iç in kullanımı olmayan bir araç olacak.

Ya da filo kullanımı için ZOE alan şirketler, araçları şarj edebilecek üniteleri şirketlerinin otoparkında uygun bir yere konumlandıracaklar.

Her ne kadar elektrikli araç fiyatları alınabilir noktalara inse de altyapı tamamlanmadığı sürece cyüksek satış rakamlarına ulaşmak mümkün olmayacak.

 

Arka kapı kolu arka cama gizli ve parmak izne basarak çalışıyor

Renault'nun geliştireceği elektrikli araçların amiral gemisini oluşturan ZOE, 2008 yılı sonlarından beri geliştiriliyor. Aracın tasarımcısı Jean Sémériva'nın imzası arka kapı kollarında gizli. Yeni nesil Clio 4 gibi arka kapı kolları, arka camlara gizlenen ZOE'de kapıyı açma noktasına üç boyutlu bir parmak izi yerleştirilmiş. KOlay bir plastik malzemeden oluşan kapı açaca3ğına hareket katan bu parmak izi, ZOE'nin arka ktoltuklarına uluşmak için mutlaka kullanılması gereken bir ayrıntı.

Aracın içi ise Dominique Marzolf imzasını taşıyor.

 

Yekpare ön blok

Ön panel tek bir bloktan oluşuyor ve akıcı hatlara sahip. Aynı yaklaşım rüzgar türbini kanadını andıran ön panel şeridinde de göz çarpıyor. Söz konusu parça ev mobilyalarından ilham alan yeni bir yumuşak dokunuşlu malzemeden yapıldı; bu otomotiv endüstrisinde pek kullanılmayan bir malzeme. Kabin içerisinde pastel renklerin kullanılmasıyla iç mlekanda iyi bir ambiance yakalanmış. Özellikle Life ve Zen versiyonlarında. Ortadaki R-Link konsolu ön panelin üzerinde boşlukta gibi duruyor. Kontrol panelindeki TFT ekran ise ZOE’nin içerdiği ileri teknoloji hakkında ipuçları veriyor.

Koltuklar nano teknoloji

ZOE'nin en önemli farklarından biri de öndeki sürücü ve yolcu koltuğu. Kafalıklar dahil tek bir parçadan oluşan koltuklarda kumaylar ise nano teknoloji ürünü kumayla kaplı.

Koltuklarda kullanılan pastel renkli kumaş kaplamalı entegre başlıklar (Zen versiyonunda) yer almakta olup, bunlar kolay temizleme için Teflon® leke korumasına sahip. ZOE’nin sıfır emisyonu bir araç olarak taşıdığı kimlik vites kolu topuzundaki ve sürücü koltuğundaki başlıkta bulunan Z.E. harfleri ile bir kez daha vurgulanıyor. Tavan döşemesinde ve ön panelde de entegre devre çizimi şeklinde bir piktogram yer alır.

 

Önde iri logo, farlarda mavi hatlar

ZOE, altında elektrik prizi bulunan iri Renault logosu, farlarında kullanılan mavi efekt ve mavi renkli koyu camlarıyla ayrışıyor. Arka lamba grubu mavi kenarlarıyla tamamen şeffaf; bu bir seri üretim otomobilde alışılagelmişin dışında bir durum. Arka lambalar sadece frenleme sırasında ve ön farlar yandığında kırmızıya dönüşüyor. 

 

ZOE ile akıllı telefonlara indirilecek applikasyonlar üzerinden uzaktan bağlantı kurulabiliyor. Kışın evden çıkmadan araç çalıştırılıp, ısıtılabiliyor. En yakın şarj ünitesi gibi detaylar araç nanavigasyonundan sürekli olraak gösteriliyor. Araç, sürücüye, sürüş esnasında uyarılar vererek, menzili nasıl daha uzatabileceğini anlatıyor. Ayrıca bunun için vites kolunun önündeki "ECO" tuşuna basarak, en uzun sürüyü elde etmek de mümkün.

Araçla uzaktan etkileşime girmek için: the “My Z.E. [email protected]” paketi gerekiyor. 

Bu paket yardımıyla sürücüler akıllı telefon veya bilgisayar kullanarak aşağıdakileri gerçekleştirebiliyor:

– Kabin ısıtıcısını çalıştırabilir veya ayarlayabilir,

– Uzaktan şarj işlemini başlatabilir,

– Zaman aralığı NOTEREF _Ref347914887 h  * MERGEFORMAT 1 seçerek günlük şarj planı yapabilir 

– Elektrik maliyeti ve CO2 içeriğine bağlı olarak şarj planını optimize edebilir (sadece PC ile yapılabilir).

 

 

Lizbon-Portekiz

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz