Renault’dan 1968 tadında …

 

 

Otomobilin çağdaş sanatçıların hayal gücünü nasıl harekete geçirdiğini sergileyen “Fantastik Makineler-Renault Sanat Koleksiyonu’ndan Bir Seçki”,  Sao Paolo, Tel Aviv ve Moskova’dan sonra  İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde ziyarete açılıyor.

 

Renault, sanat ve endüstri dünyasını bir araya getirmek amacıyla 1967 yılında çağdaş sanatçılarla işbirlikleri yapmaya başladı. Sanatçılara endüstri ve inovasyon alanında araştırma olanağı, teknik ve teknolojik altyapı desteği ve üretim için mali destek verdi. Bu tarihi ortaklıklar sayesinde 1960’lı yıllarda Fransa çağdaş sanat sahnesinde aktif rol oynayan Renault’nun sanat koleksiyonu da şirketle birlikte büyüdü. 1985 yılına kadar devam eden, ardından 2011 yılında yeniden canlanan bu ortaklık daha önce uzak görülen “sanat” ve “endüstri” kavramlarını bir araya getiren 300’den fazla sanat yapıtını yarattı. Bugün modern ve çağdaş sanatın önde gelen isimlerinin çalışmalarını barındıran ve içerdiği yapıtlar kadar oluşturulma biçimiyle de istisnai bir nitelik taşıyan bu koleksiyon dünyanın önde gelen müzelerinde sergilenirken, koleksiyondan seçkiler sergilerde yer buluyor.

 

İstanbul Modern’in Pop-up sergi alanında gerçekleşecek sergide Renault koleksiyonundan resim, heykel, enstalasyon ve fotoğraf gibi farklı disiplinlerden 40’dan fazla yapıt izleyiciyle buluşacak.                        

 

Sanatçılar: Arman, Robert Doisneau, Jean Dubuffet, Robert Frank, Frank Horvat, Jean-Luc Moulène, Robert Rauschenberg, Marc Riboud, Takis, Jean Tinguely

 

Küratör: Ann Hindry

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz