Renault ZOE, yarım saatte hazır

Ekonomik ve çevreci olarak ün salan elektrikli otomobillerin tek dezavantajı yüksek satış fiyatlarına sahip olması. Bunu göz önüne alarak herkesin satın alabileceği bir elektrikli otomobil üretme fikriyle yola çıkan ve ZOE’yu geliştiren Renault, otomobilini Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtmaya hazırlanıyor.

Tanıtımından kısa bir süre sonra Avrupa’da satışa sunulacak olan ZOE 13 bin 700 Euro satış fiyatına sahip olacak. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın açıklamasına göre aynı yıl içerisinde ZOE’nun satışı Türkiye’de de başlayacak.

210 kilometre menzile sahip ilk seri üretim otomobil olan ZOE’de, yeni nesil frenler, bir ısı pompası ve Micheln Energy TM E-V lastiklerden oluşan “Range Optimizer System” bulunuyor. Bu sistem sayesinde 2012 yılında gerçekleştirilen testte 24 saatte 1618 kilometrelik yol kat eden elektrikli otomobilin bataryalarının yüzde 80’i 30 dakikada dolabiliyor.

Renault ZOE’de; sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları, özel dizayn edilmiş boynu da koruyan koltuklar gibi pasif güvenlik önlemleriyle birlikte EBD, ESC, ABS, ASR ve hız sabitleyici gibi aktif güvenlik önlemleri de bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz