Renault Symbol 1.5 dCi 1 depoyla 2 bin km yol aldı

Yeni Renault Symbol, Noter ve İTÜ Otomotiv Laboratuarı yetkilileri ile birlikte düzenlenen “Renault Symbol Eco-Challenge maratonunda”, 1.5 dCi 75bg motoruyla 100 km’de 2,9 litre (103g CO2/km) tüketim değeri yakaladı.

Bu rakam bir depo yakıtla toplam 2000 km’lik bir menzile tekabül ediyor.

Yeni Symbol, 1339 km’lik parkuru, 39 litre yakıt kullanarak, tamamladı. Bu sonuç noter gözetimi altında gerçekleştirildi ve İTÜ Otomotiv Laboratuarı tarafından onaylandı.  

 

NASIL YAPILDI?

9 Mart günü, iki Yeni Renault Symbol 1,5 dCi 75hp, depoları doldurulmuş ve noter tarafından mühürlenmiş olarak İstanbul’dan yola çıktı.

 

Renault Symbol Eco-Challenge maratonu trafiğe açık yolda gerçekleştirildi. Araçlar normal kullanım koşullarını temsil eden çeşitli tip yollarda seyrettiler.

 

2 gün süren yolculuk etabı Istanbul – Bodrum – Istanbul güzergahinda geçekleştirildi. İstanbul’dan yola çıkan araçlar Bursa ve İzmir üzerinden Bodrum’a kadar gittiler ve ertesi gün İstanbul’a geri döndüler. Pilotlar yolculuk sırasında her şeyden önce diğer sürücülerin davranışlarını kestirmeye, hıza ve karşılaşılan durumlara bağlı olarak aracın motor devirlerini optimize etmeye dayanan bir sürüş tarzı olan ekonomik sürüş kurallarını uyguladılar. Bu teknik büyük bir yakıt tasarrufu sağlıyor.

.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz