Eski Renault-Nissan CEO’su Japonya’dan Lübnan’a Türkiye üzerinden mi kaçtı

Hakkında yolsuzluk iddialarıyla 9 aydır Japonya’da bazen hapiste bazen ev hapsinde tutulan eski Renault Nissan CEO’su Carlos Ghosn film gibi kaçtı. Ghosn’un Japonya’dan özel bir jet ile çıktığı, ardından Türkiye üzerinden Lübnan’a geçtiği öne sürüldü. Ghosn büyük firar sonrası yaptığı açıklamada “Adaletten değil, adaletsizlikten ve siyasi zulümden kaçtım” açıklaması yaptı.

Hürriyet’in haberine göre gelirini düşük göstermek, şirket gelirlerini keni özel giderleri için harcamak gibi suçlamalarla 9 aydır Japonya’da mahkemelere çıkan eski CEO, seyahat kısıtlamasıyla Japonya’da tutuluyordu.

Haber Japonya kamuoyunda şok etkisi yarattı. Japon resmi kaynaklar konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Bu nedenle film gibi kaçışın detayları henüz anlaşılamadı. İddialara göre eski CEO Ghosn Japonya’yı dün akşam saatlerinde terketti.

65 yaşında olan Ghosn, Lübnan kökenli Brezilya vatandaşı. Hayatı uzun süre Renault ve Nissan şirketlerini yönetirken uçakta geçen CEO, iki markayı da dünyanın en büyükleri arasına sokmuştu.

Yine iddialara göre Carlos Ghosn şu anda Lübnan’da eşi Carole Ghosn ile birlikte silahlı güvenlikler tarafından korunan bir evde saklanıyor. Yine alınan bilgiler Ghosn’un Lübnan’a Türkiye üzerinden geçtiği yönünde.

Ghosn için Japonya’da uygulanan yasaklar arasında eşiyle mahkemeden izinsiz görüşmemek; Japonya dışına çıkmamak; Japonya içinde üç günden fazla seyahat etmemek gibi kısıtlamalar yer alıyordu. Eski CEO’nun Tokyo’da gözetim altında olduğu evin önündeki kamera kayıtları da düzenli olarak kontrol ediliyordu. Ayrıca internet bağlantısı olmayan bir telefonu da kullanma hakkı vardı.

Carlos Ghosn Tokyo’dan film gibi firar etti.

Açıklama Ghosn’dan geldi

Tokyo’daki böylesine ciddi önlemlerin arasından film gibi bir kaçışa konu olan Ghosn firar sonrası ilk açıklama yapan oldu: Tokyo’dan çıkıp, Lübnan’a geçtiğini söyleyen eski yönetici, Japon adaleti hakkında görüşünü dile getirdi.

Yeni bir haftaya başlamayı ve ilk fırsatta gazetecilerle konuşmayı istediğini ifade eden Carlos, başından bu yana hakkındaki iddiaları reddediyor.

Yaklaşık 4 ay hapishanede tutuklu kalan eski yönetici, 6 Mart 2019 tarihinde kefaletle ev hapsine geçirilmişti.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz