Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’dan yeni dönem yorumu

 

TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran'ın geçtğimiz fgünlerde yaptığı "otomobil fiyatları artacak" yönlü açıklamasının devamında ikinci önemli açıklama Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar'dan geldi.

Artan kurlar karşısında otomobil fiyatları da yüzde 2-3 civarında arttı. Eylül ayına yükselen Euro ile giren otomotiv şirketleri, karşılaştıkları maliyet artışını fiyatlarına yansıtmaya başladılar.

Türkiye otomoti vpazarının en büyük oyuncularından biri olan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim AYbar, CNBC'e'de katıldığı bir programda, yeni dönemin ilk değrlendirmesini yaptı. Aybar, yaptığı değerlendirmede fiyatlara gelecek zammın kaçınılmaz olduğunu belirtirken, "Şimdiden pek çok marka yüzde 2-3 oranında fiyat artışı yaptı. Bunun oranını ve zamanını firmaların stok seviyesi gibi değerleri belirleyecektir." dedi.

Aybar, artan kurlara rağmen, eylül kampanyalarının açıklanmaya başladığını hatırlatarak, tüketicilere de mesaj verdi. Aybar mesajında, "Otomobil alım zamanı değil diyemem. Kampanyalara bakarak, tüketiciler en avantjlı alım kararını her dönem verebilirler. YEter ki kampanyaları-fırsatları iyi takip etsinler" şeklinde konuştu !

PİYASA DALGALANIYOR

ABD'de işlerin iyiye gitmesi, dünya piyasalarında dalgalanmaya yol açıyor. Dolar üretiminde ayağını frene basacağını söyleyen FED'in bu kararı, gelşimekte olan ülkeleride faizleri de zorluyor. Yükselişe geçen faizler, tüketiciler için alım kararında engel teşkil eder mi? Aybar, artan faizlerin bir gerçek olduğunu, Türkiye'de satışların büyük kısmının kredili gerçekleşmesi nediniyle bunun etkisinin olacağını ama kampanyaların bunu dengeleyeceğini ileri sürdü.

Aybar, "Dünya faiz artışı görmeye başladı. Bizde de bu oluyor. Bu da otomotivde maliyet artışını gündeme getiriyor. Doğal olarak akla kredi maliyet artışları geldi. Ardından da piyasa soğumaya mı başlıyor sorusunu aklımıza getirdik doğal olarak."

Ama buna karşın halen 2013 yıl sonu pazar tahminlerini koruduklarını belirten Aybar, "2013 tahminlerimizi değiştirmedik. İLk 7 ayda 460 bine yakın araç satıldı. Ağustos satışları da yakında açıklanacak. Buna baktığımızda yıl sonu için söylediğimiz 800 binlik pazar tahminimizde değişiklik ihtiyacı duymuyoruz. Çünkü, otomotiv için en canlı 4 aya girdik. Bu aylar insanların artık yaz rehavetinden çıktığı, okulların açıldığı, çarkların yeniden tam anlamıyla dönmeye başladığı bir dönemdir."

AĞUSTOS SATIŞLARI

Temmuzda beklentinin ötesinde iyi bir satış grafiği gerçekleştiğini söyleyen Aybar, ağustos ayında kurlarda artışın başladığını ama bunun fiyatlara henüz yansımadığı bir ay yaşandığına dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ağustosta kurlardaki artış iyice dikkat çekti. Ama firmalar ellerindeki stoklar, satış hedefleri, yıllık projeksiyonlar gibi nedenlerle kampanyalarla satışlarını desteklediler. Bu da kur artıının fiyatlara yansımadığı aksine fırsatların ortaya çıktığı bir ay yaşanmasına yol açtı. Tüketiceler de kurdaki artışı gördüğü için kampanya ve fırsatlara yöneliyorlar. Bu nedenle ağustos ayı pazarının da kötü çıkacağını sanmıyorum."

Fakat asıl çalkantının eylül ayı ile birlikte yaşanacağını dile getiren Aybar, "Bizim için en önemli 4 aya girdik. Bu dönemin çalkantılı geçeceği görünüyor. Ama çalkantı tahminlerimizi değiştirtecek boyutta olmayacak diye tahmin ediyorum."

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz