Renault ile yolları ayrılan isim, PEugeot Citroen’e geçti

 

Carlos Tavares, 2014 yılı içinde Philippe Varin’in yerine geçmek üzere  PSA Grubu Yönetim Kurulu üyesi olarak atandı 

 

Fransızların iki önemli markasını bünyesinde barındıran PSA, 2014 yılında kaptan değiştirmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan şirket, bu nedenle 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere yönetim kuruluna Renault'nun eski 2 numarası Carlos Tavaraes'i kattığını açıkladı. TAvares önce yönetim kurulu üyesi, ardından da mevcut CEO Philihp Varin'in yerine CEO olacak.

 

2009 yılı Haziran ayında PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan, ardından görev süresi bir dönem uzatılan Philippe Varin, Avrupa otomotiv sektörünün karşılaştığı krizde Grubu düzlüğe çıkarma programı uygulamıştı. Varin, yeni dönem için yeni bir başakn gerektiğini vurgulayarak, istifasını da sunmuştu.


Buna göre, 2014 yılında kendisinin yerine geçmek üzere yeni bir Yönetim Kurulu üyesinin süratle atanmasını öngören bir görev değişikliği sürecinin hayata geçirilmesini Denetleme Kurulu'ndan talep etti.

 

Denetleme Kurulu, mevcut Yönetim Kurulu Başkanı’nın yerine geçmek üzere Carlos Tavares’i seçti.

Bu amaçla, Carlos Tavares 2014 yılı içinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine atanıncaya kadar 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.

 


Bu dönemde Philippe Varin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam edecek ve özellikle çeşitli ortaklar ile başlamış stratejik görüşmelerin yürütülmesi ve sonuçlandırılmasından sorumlu olacak. Bu dönem içinde Tavares, şirketi yakından tanıyacak ve hedefleri hakkında bilgi edinerek, Grubun gelecek  programlarının sürdürülmesini sağlayacak eylem planları üzerinde Yönetim Kurulu ile birlikte çalışacak.

Denetleme Kurulu Başkanı Thierry Peugeot, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“2014 yılında Philippe Varin’in yerini almak üzere seçilen sektörün başarılı profesyoneli Carlos Tavares’i seçen Denetleme Kurulu, mevcut krizi aşmak için birkaç yıldır yürütülen kurtarma ve geliştirme stratejisinin uzun vadede takibini ve uygulanmasını güvence altına almıştır.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz