Renault globalleşti ama Avrupa’daki zararın önüne geçemedi

Renault çareyi Avrupa dışına açılımda buldu

Renault Grup 2012 yılında, 1 milyon 279 bin 598 araç ile Avrupa dışında yeni bir satış rekoruna ulaştı. Grup, tarihinde ilk kez satışlarının yarısından fazlasını Avrupa dışında gerçekleştirdi. Ancak uluslararası pazarlardaki bu başarı Avrupa’daki satışların yüzde 18 azalmasını telafi etmeye yeterli olmadı. Toplamda, Grubun tüm dünyada gerçekleştirdiği 2 milyon 550 bin 286 adetlik toplam satışı 2011’e göre yüzde 6,3 azalma gösterdi.

Uluslararası pazarlara bakıldığında 2012’de Brezilya ve Rusya, Grubun sırasıyla ikinci ve üçüncü pazarı olurken; 9 bin adetten fazla satan Twizy’nin satışa sunulmasının yanısıra Fluence Z.E. ve Kangoo Z.E. sayesinde, Renault yüzde 28 pazar payı ile Avrupa’da elektrik motorlu araç pazarının lideri konumuna yükseldi.

Hafif ticari araç pazarında ise uluslararası tüm bölgelerde ve Avrupa’da pazar paylarını artıran Renault yüzde 15,5 pazar payı ile arka arkaya 15. yıldır liderliğini koruyor.

Grup Ticaret Direktörü ve İcra Kurulu üyesi Jérôme Stoll; “Markamızın küreselleşme stratejisi meyvelerini veriyor.” derken, bu başarının Avrupa’daki satışların azalmasını tam olarak telafi etmediğini altını çizdi.

Grubun bünyesindeki markalar ayrı ayrı incelendiğinde; Renault markasının satışları 2011’e göre Avrupa dışında yüzde 13,9’luk güçlü artışa rağmen toplamda yüzde 6 azaldı. 2 milyon 124 bin 773 satış ile marka Grup satışlarının yüzde 83’ünü oluşturdu. Dacia markasının satışları, tek hacimli Lodgy, ilk ticari modeli Dokker’in lansmanı ve Sandero ve Logan’ın yenilenmesi sayesinde 2012’de gamın genişlemesiyle yüzde 4,8 artarak 359 bin 822 adede yükseldi. Renault Samsung Motors markasının satışlarında ise yüzde 44,4 düşüş yaşandı.

Kriz içindeki Avrupa pazarında Grubun satışları yüzde 18 azaldı ve pazar payı yüzde 9,1 oldu. Ayrıca Fransa ve Güney Avrupa pazarlarında güçlü konumda olan Renault markası bu pazarların hızla daralmasından büyük oranda etkilendi ve satış kaybı yaşadı. Ancak, yüzde 24,7 düşen satış grafiğine karşın, Renault markası binek araçtaki liderliğini sürdürdü ve Twingo, Mégane, Scénic modelleri sınıflarının lideri oldular.

Grup, Avrupa dışındaki satışların payını 7,1 puan arttırdı ve 2011’de yüzde 43,1’e karşılık Grubun toplam satışlarının yüzde 50,2’sini oluşturdu.

Ülkemizde ise Renault markası, Symbol’ün dizel versiyonunun satışının sona ermesine rağmen yüzde 13,1 pazar payı ile 14. kez binek araçta pazar lideri oldu. Bunda en etkili rolü yeni Clio lansmanı oynadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz