Renault Clio Sport Tourer ile internet bağlantılı otomobil satışa çıkıyor

 

 

Türkiye'de 6 bin, Avrupa'da 60 bin satacak

Renault'nun dünyada sadece Türkiye'de üretip, stationwagon seven Avrupalı tüketicilere satacağı otomobillerden biri daha gün ışığına çıktı. Daha önce Türk gazetecilere Bursa'daki oyak Renault fabrikalarında gösterilen, fuarlarda ise konsept olarak sergilenen Clio Sport Tourer, kendini gösterdi.

İstanbul Autoshow Fuarı'nda dahi otomobilseverlerden gizlenen yeni Clio ST, mart ayından itibaren satışa çıkıyor.

Yeni otomobil, Renaulmt'nun internet bağlantısını uçeren R-Link sisteminin uygulandığı satışa çıkan ilk model olmasıyla da dikkat çekiyor. Aracın bir başka dikkat çeken yanı ise çift renkli ön kokpit ve kokpit malzemesinin küçük karelerle bezeli olması.

Güneşli havalarda kokpitin ön cama faüzla yansımasını önlemek için kullanılan bu taramalı kokpit dekoru, aracın daha şık ve sportif bir havaya bürünmesine de yol açmış.

Dıştan baktığımızda önde artık yeni Renault görünümünü yakaladığımız Clio ST'de, önde başlayan çizgi, ön koltukların hizasını geçtikten sonra tekrar alçalıyor. Bu görünümle daha sportif görünen Clio Sport Tourer, beş kapılı bir coupé’yi andıran modeli sportif bir station ile segmentinde tek seçenek olma özelliğini koruyor.

Yeni Clio Sport Tourer ile birlikte farklı ve fabrika çıkışlı en geniş kişiselleştirme imkanı sunuluyor. Müşteri sadece dış görünümde değil, iç ambiyansta da seçimine göre kendi Clio Sport Tourer’ını yaratabiliyor.

R-Link lansmanı da Clio Sport Tourer ile yapılacak

Yeni Renault Clio Sport Tourer, üstün teknolojik bir mültimedya sistemi olan Renault R-Link’in lansmanını müjdeliyor. Araca entegre 7 inçlik ekrana sahip olan bu multimedya tablet, araca ve internete bağlı, TomTom Navigasyon ve sesli komut, 3D Sound by Arkamys üç boyutlu ses sitemi, R-Sound Effect, R-Link store gibi birçok özelliğe sahip.

R-link eğitim programları başlatılıyor. Bu aracı ve bu sistemi satın alanlar için şui anda 14 applikasyon tamamlandı. Bu sayı hızla artırılacak. BSistemin kullanımı için Renault sitesi üzerinden sürekli eğitimler alınabilecek.

14 Martta satışa çıkıyor,  fiyatları şimdiden belli oldu

Clio Sport Tourer, Türkiye’de 14 Mart 2013 tarihinde 31.990TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Joy ve Icon olmak üzere 2 farklı donanım seviyesi ve 2 benzinli, 2 dizel motor seçeneği ile tüketicinin beğenisine sunulacak. 

Yeni benzinli motor 1.2 Turbo EDC 120 bg otomatik vites seçeneği 2013 ikinci çeyrek, 1.5 dCi EDC 90 bg seçeneği ise 2013 yılı üçüncü çeyrekte pazara sunulacak.

Energy Tce 90 bg: 898 cc’lik bu küçük hacimli motola Renault, benzinli motor iddiasına geri dönüyor. Stop&Start özelliğine sahip 105 g CO2/km ve 4,5 l /100 km değerler ile oldukça rekabetçi. 

Energy dCi 90 bg: Renault dizel motorlardaki gücünü Stop & Start ve 220 Nm tork ve 3.6l / 100km gibi çok düşük yakıt tüketimi ile devam ettiriyor.

 

 

Standart donanımı sınıfına kafa tutuyor

Yeni Clio Sport Tourer, ilk ekipman seviyesinden itibaren segmentinde en donanımlı güvenlik ekipmanlarına sahip: Gündüz LED farları, Cruise control, Bluetooth, USB, 4 hava yastığı, Yokuşta Kalkış destek sistemi, Renault Kart Sistemi, elektrikli gövde rengi yan aynalar, ESP, ABS, AFU, Renault Bass Reflex ve tavan barları.

Sport Tourer versiyonu yeni Clio Hatchback’in bir uzantısı değil, kendi başına ayrı bir model olarak tasarlandı. 

Araç, uzun kaputu ve geniş omuz hattıyla geriye doğru akıcı bir yapıya sahip; arkada ise aracın düz yapılı bagaj kapağı bagajın hacmine vurgu yapıyor. Tıpkı hatchback versiyonunda olduğu gibi gizlenmiş entegre arka kapı kolları ile birlikte sportif bir görünüme sahip arka kapı kolları C sütunlarına gizlenmiş durumda.

 

 

Aracın içi yap boz gibi hareketli, hafif ticari araçlar kadar eşya taşıyabilir

Mevcut 443 dm3 hacimli bagaj tkoltuklar yatırıldığında 1,380 dm3 hacme dönüştürülebiliyor. Araçta öne doğru yatırılabilen ön yolcu koltuğu sayesinde elde edilen maksimum 2.48 m’lik yükleme uzunluğu ise segment için yeni bir rekor anlamına geliyor. Arka koltuk yolcuları hatchback versiyonuna göre 15 mm daha fazla baş üstü boşluğu sayesinde daha fazla alan elde ediyor. 

Renault R-Link sistemi, aracı en iyi ve en rasyonel nasıl kullanacağınızı öğretiyor

Bu yenilikçi entegre tablet aynı anda hem internete hem de otomobile bağlı. Birçok online hizmete hızlı ve kolay erişim sunuyor. Yaklaşık 50 uygulama içeren katalog R-Link mağazasından edinilebiliyor. 

Önemli multimedya fonksiyonlarına ulaşmak artık Renault R-NAV ile çok kolay. 2D ve 3D kuş bakışı ekranlar, audio ve multimedya fonksiyonları ile Nav N Go navigasyon sistemi, birçok kullanıcının ihtiyaçlarına karşılık veriyor. NAVTEQ haritaları ayrıntılı bir internet arayüzü ile güncellendi.

Renault R-Link hem otomobile hem de internete aynı anda bağlıdır. Yeni Renault Clio Sport Tourer’daki Renault R-Link sistemi hem dokunmatik hem sesli kumanda edilebilen ekran ile altı ikonlu menü bütün uygulamalara doğrudan erişim sunuyor: navigasyon, multimedya, eller serbest telefon, araç, online hizmetler ve uygulamalar… Kişiselleştirilebilir Ana Sayfa pazardaki tek örnek.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz