Rekabet Kurulu Renault için soruşturma başlattı

Rekabet Kurulu, Renault Trucks Türkiye'nin yetkili servis standartlarını tebliğe uyumlu düzenlememek ve yetkili servisler ile özel servisler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle 4054 sayılı kanunu ihlal edip etmediğini tespit etmek amacıyla soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu'nun internet sitesinden yapılan açıklamada, şirket hakkındaki şikayet başvurusunun, 2009 tarihli Danıştay iptal kararı üzerine yeniden değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, başvuruda Renault Trucks Türkiye'nin yetkili servis olma taleplerini anlaşma konusu hizmetin niteliği ile bağdaşmayan gerekçelerle reddettiği, özel servislerin teknik bilgi, ekipman ve eğitime erişimini kısıtladığı ve yetkili servisler ile özel servisler arasında ayrımcılık yaptığı ileri sürülmüştü.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri görüşen Rekabet Kurulu şirket hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Açıklamada, "4054 sayılı Kanun'un dördüncü maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma Renault Trucks Türkiye'nin 'Yetkili Servis Standartları'nı 2005/4 sayılı Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar ve Uyumlu Eylemlere İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği'ne uyumlu düzenlememek ve yetkili servisler ile özel servisler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespit amacıyla başlatıldı" denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz