Reenkarnasyon

Hyundai’nin Genesis’i, Citroen’in DS’i derken Renault’nun lüks markası Alpine de geri dönmeye hazır olduğunu gösterdi. Lüks spor otomobil pazarına yeni bir soluk getirmesi beklenen otomobil, 2017 yılından itibaren önce Avrupa’da daha sonra ise tüm dünyada satışa çıkacak.

Alpine ruhunu yansıtacak yeni sporcunun konsept versiyonu otomobilin tasarımı ve performansı ile ilgili bazı detayları şimdiden vermiş oldu.

Alpine Vision adı verilen yeni iki kapılı coupe konseptin dış tasarımında alçak, düz profili, yuvarlatılmış kaputu, çiftli yuvarlak farları ve kaslı yan kısımları dikkat çekiyor. Uzatılmış arka lambalarda hemen göze çarpan X şekilli bir aydınlatma ile yola imzasını da atıyor. Arka camın tasarımı da zamanında A110 tarafından popüler hale getirilen ikonik şekle sahip.

Dört silindirli turbo şarjlı motora sahip Alpine Vision, 4,5 saniyeden kısa sürede 0-100 km/s hızlanmasını gerçekleştiriyor. Motorun detayları henüz resmi olarak açıklanmasa da otomobilin 250 beygirlik gücünü 1.8 litrelik motordan alacağı tahmin ediliyor.

Alpine Vision

Otomobilin kabinine baktığımızda ise deri, mikro elyaf kumaş, alüminyum ve karbonun harmanlandığı modern bir görünüm bizi karşılıyor. Sürücünün hemen önünde kişiselleştirilebilir TFT (İnce Filmli Transistör) ekran yer alıyor.

İki pedal ile birlikte alüminyum ayak dayanağı Alp dağlarının zirvelerini çağrıştıran üç adet üçgen form oluşturuyor. Üç kollu direksiyon simidi de alüminyumdan olup, üst dikişli siyah deri ile kaplı. Etrafında vites değiştirme kulakçıklarının yer aldığı direksiyon simidinde bir de ‘Sport’ düğmesi bulunuyor.

Renault çatısı altındaki lüks spor otomobil markası Alpine’in 2017 yılında yollara çıkacak olan yeni sporcusu Audi TT ve Porsche Cayman gibi iddialı rakiplere kafa tutacak.

Coğrafi anlamda: Premium sportif coupé ve roadster satışlarının yüzde 40’ı Kuzey Amerika’da, yüzde 35’i Avrupa’da, yüzde15’i Asya’da ve kalan yüzde 10’u da dünyanın geri kalan bölgelerinde gerçekleşiyor.

Müşterilerin yüzde 30’u Almanya’da , yüzde 30’u İngiltere’de ve yüzde 7’si Fransa’da yaşıyor. Toplam pazar büyüklüğüne oranla en yüksek spor otomobil satış oranı İsviçre, Belçika ve Avusturya gibi ülkelerde görülebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz