Real Madrid’den davet

 

Bu yıl kuruluşunun 25’inci yılını kutlayacak Brisa, yerli  “Lassa” ile bir dünya markası haline geldi.  Bugüne kadar Kocaeli’ndeki tesislere  850 milyon dolarlık yatırım yapan Türk-Japon ortaklı Brisa AŞ artık runflat (patlamayan) imalatına da geçecek.  İhracat pazarlarına Çin, Avustralya, G. Afrika ve Latin Amerika’yı da katan Lassa, yeni üreteceği kış lastiklerini test etmek için Kuzey Kutbu yakınlarındaki merkezde ünlü pilotlarla deneme sürüşleri gerçekleştirip, ürünlerini  yeniden geliştiriyor. Firma, 2013’te de  70 milyon dolarlık yatırımla yıllık lastik üretim kapasitesini 12.5 milyon adete çıkaracak.

 Hakan Bayman

Avrupa’da marka daha ucuz

İsveç’in Vidsel bölgesinde geliştirilen kış lastiği Lassa Snoways 3’ün test sürüşlerinde konuşan Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Lassa’nın giderek daha güçlü bir marka olma yolunda ilerlediğini belirterek, “Bu alanda Avrupa’da tüketicilere yönelik iletişim faaliyetleri yürütüyoruz. Ancak, şunu söylemem gerekiyor. Avrupa’da bir marka yaratmanın maliyeti, Türkiye’ye göre daha ucuz” dedi. Bridgestone’nun özellikle Formula 1 ile birlikte çok önemli bir marka imajı yakaladığını vurgulayan Bayman hedeflerinin Lassa ile de benzer bir marka bilinci yaratmak olduğunu söyledi.

Real Madrid’den davet

Sporun, özellikle de futbolun kendileri açısından önemli bir reklam mecrası olduğunu belirten  Bayman, bu alanda sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da satış yaptıkları bir çok ülkede yatırım yaptıklarını söyledi. Yabancı spor kulüplerinin yaptıkları pazarlama faaliyetlerinin çok profesyonelce yönetildiğini vurgulayan  Bayman, futbol alanında Türkiye Ligi’ne yaptıkları yatırımın ardından, Real Madrid yetkililerinin kendilerine gelerek, “Bize de sponsor olun” teklifini getirdiklerini söyledi. Bayman, şöyle devam etti: “THY’nin Messi ve Kobe atağından sonra Türk şirketleri, büyük kulüplerin radarına girdi. Bizim futbola yatırım yaptığımızı görünce Real Madrid’in pazarlama ekibi kapımızı çaldı ve çok kapsamlı bir sponsorluk teklifi getirdiler. Fiyatları da Türkiye’ye kıyasla gayet uygundu.”

GENELGE YARADI

Genelge yaradı

2012’de  özellikle kış lastiklerinin zorunlu kılınmasıyla birlikte sektörde verimli bir yıl geçtiğini kaydeden Bayman adet-ciro anlamında 2011’e oranla daha düşük rakamları yakalamalarına rağmen karlılıklarının arttığını söyledi. Bayman bu yıl lastik yenileme pazarının % 15 , Brisa’nın ise % 5 büyüme öngördüğünü sözlerine ekledi. Avrupa’da kriz nedeniyle orijinal ekipman pazarında bir daralma yaşandığını ancak kendilerinin ihracat pazarlarını çeşitlendirerek kayıplarını telafi edebildiklerini vurgulayan Bayman, “Lassa ile Avustralya’ya, Güney Amerika’ya ihracata başladık.  Birkaç konteyner mal göndermek bizim stratejimizde yok. Satış, servis altyapısını kurarak giriyoruz. Bu strateji sayesinde olası krizleri az zararla atlatabiliyoruz”dedi.

 

Lastik pazarı büyüyor

 

2011’de 1.540 milyar adet olarak gerçekleşen pazar büyüklüğü, özellikle Avrupa’daki iç talep yaratma zorluğunun yaşandığı 2012 yılında seviyesini korudu. 2017 yılında ise pazarın 2.057 milyar seviyesine çıkması bekleniyor. Birçok diğer sektörde olduğu gibi, lastik sektöründeki büyümede de Hindistan ve Çin önemli rol oynarken, ticari araç lastiklerindeki büyümenin diğer gruplara göre daha fazla olacak. Türkiye lastik pazarı 18 milyon adet seviyelerinde gerçekleşiyor. Bunun 12 milyon adedi “yenileme” pazarından geliyor; 6 milyon adet lastik ise otomotiv üreticilerine satılıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz