Radyo Gedik Otoajanda: Mais CEO’su Berk Çağdaş: “Maç 90 dakika”

Radyo Gedik Otoajanda

Radyo Gedik Otoajanda programımızın bu haftaki konuğu Renault Mais Genel Müdür ve CEO’su Dr. Berk Çağdaş oldu. Deneyimli yönetici ile 2021 yılı ilk 5 aylık otomobil pazarını, 2021 sonu ve 2022 yılında gelecek yeni modelleri, Renault’nun elektrifikasyon planını konuştuk. 2021 yılı ilk 5 ayında 21 yıllık en çok satan markanın ikinciliğine ise “Maç 90 dakika” cevabı ile markanın iddiasını koruduğunu öğrendik.

Halil Okşit ve Memduh Taşlıcalı tarafından hazırlanılıp, sunulan Radyo Gedik Otoajanda iki yılı aşkın süredir her perşembe saat 17:00 – 18:00 arasında yayında oluyor.

10 Haziran 2021 yayınında Berk Çağdaş, Türkiye’nin en çok satan binek markası olan Renault’nun ikinciliğini değerlendirdi. Çağdaş, “2021 yılı ilk 5 ayında bir önceki yıla göre yüzde 72’lik bir artış yaşandı. Ama otomotiv sektörünün satışları çok arttı, çok yükseldi yaklaşımı doğru değil. Mevsimsellik etkisi var burada. 2020 yılı ilk iki ayına otomotiv markaları sessiz geçecek bir dönemde bulundular. Üstüne pandemi geldi. 2020 ile 2021 ilk 5 aylarını karşılaştırdığımızda talebi öne çekti. Bu yıl mart ayında rekor düzeyde satış oldu. Kendi markalarımız açısındansa, biz 21 yıldır binek otomobil pazarında lideriz. B-HB, B-SUV, B-sedan ve C-Sedan segmentlerinde ciddi varlığımız var. Mayıs itibariyle ikinci duruma geldiniz denebiliyor. Geçen sene bu dönemde Clio 4 ve Symbol gibi rekabetçi fiyatlara sahip iki modelimiz vardı. Clio 4 Sport Tourer modelimiz üretimden kalktı. Bu yıl bu modeler artık yok. Clio 4 model ömrünün sonunda ciddi bir fiyat avantajlı potansiyel yaratıyordu. Bu nedenle stok politikamız gereği, biraz bekleme stratejimiz gereği, biraz çip krizinin etkisiyle hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz.”

Radyo Gedik Otoajanda
Bu haftaki konuğumuz Renault Mais CEO’su Dr. Berk Çağdaş oldu.

Fabrika kapanması ürün bulunurluğunu etkiler mi?

Oyak Renault fabrikası 16 Haziran ile 26 Temmuz arasında kapalı kalacak. Bu süreçte tüketici talebi karşısında ürün bulunurluğu etkilenir mi sorusunu Mais Genel Müdürü ve CEO’su Berk Çağdaş’a yönelttik. “Bunu düşündük. Olmayacağını öngörüyoruz ama çok yoğun bir talep olursa olabilir tabii ki.” cevabını aldık.

“2021 dediğiniz zaman, ben de derim ki Maç 90 Dakika” diyerek, iddiasını sergileyen Mais CEO’su, yılın üçüncü çeyreğinde Dacia Duster makyajlı otomatik EDC şanzımanlı versiyonun satışa çıkacağını da söyledi.

Dacia olarak 2021 yılında Sandero ve Stepway modellerini yeni halleriyle yola çıkardıklarını hatırlatan Çağdaş, elektrikli Dacia Spring için de tarih verdi.

Avrupa’nın en ekonomik elektrikli aracı olma iddiasındaki yeni Dacia Spring, 2022 yılı ilk çeyreğinde Türkiye’de satışta olacak.

Clio Hibrit modelinin Türkiye’de üretilip, Avrupa’ya ihraç edildiğini ama Türkiye’de satılamadığını sorduğumuz Çağdaş, bununla ilgili son durumu da yayında anlattı.

işte Radyo Gedik otoajanda 10 Haziran yayınımız: https://soundcloud.app.goo.gl/bUEjT

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz