Radyo Gedik Otoajanda konuğumuz Honda Türkiye GMY Bülent Kılıçer

Radyo Gedik Otoajanda konuğumuz Honda Türkiye GMY Bülent Kılıçer

Otomotivde eylül ayının en hareketli markalarından ve şirketlerinden biri Honda oldu. Uzun yıllar sonra Türkiye’deki üretim operasyonuna son veren Japon şirket, artık yoluna ithalatçı firma olarak devam edecek. Belki de fabrikanın kapanışının yaratacağı etkiyi nötralize etme işine de yarayan yeni model atağını da aynı dönemde başlattı. Kapanan fabrikanın çalışanlarına ise adeta “bereket” yağdı. Uzun yıllardır Honda Türkiye üretim hattında çalışanlara 48 aylık ikramiye, SGK tavan sınırında değil de gerçek maaşına uygun ikramiye, cumhuriyet altını, sadece verisinin ödeneceği otomobiller gibi “efsane” haklar verdi. 2,5 yıl önce başlayan süreç sonunda tamamlandı ve üretim bitti. Tabii Honda aynı operasyonu İngiltere fabrikasında da 2 ay önce sonlandırmıştı. Ve Radyo Gedik Otoajanda konuğumuz Honda Türkiye GMY (Genel Müdür Yardımcısı) Bülent Kılıçer ile Ayvalık’taki Honda Accord 2021 test sürüşünde bütün bu gelişmeleri konuştuk.

Bu yılın mayıs ayında yeni Jazz Hibrit, eylülde, yeni City, ekimde yeni Accord ve kasımda yeni Civic Sedan Türkiye’de satışa çıktı ve çıkıyor. Bu yıla yetişmeyen yeni 1.5 hibrit H-RV ise yeni yılın ilk aylarında yeni model takvimine eklendi.

2021 yılını 30 bin adetlik tarihi satış rekoru ile kapatmayı hedefleyen Honda Türkiye, önümüzdeki yıllarda bu performansı korumaya devam etme planlarına sahip. Bu nedenle adeta bir sedan filosu oluşturdu. B, C ve D segmentlerindeki güçlü üç oyuncusunu devreye alarak; yıllık 30 bin adetlik satışı realize edecek gücü kendinde görüyor.

Aslında Honda Türkiye, markanın Avrupa stratejisinin dışına çıkıyor. Honda Türkiye yönetimine göre Türkiye güçlü bir sedan ülkesi. Bu nedenle Avrupa’da satılmayan City sedan, Civic Sedan ve Accord Sedan Türkiye pazarında rekabete katılıyor. Bu nedenle bu üç model Türkiye teknik şartnamesine uygun homologe edilecek teknik özeliklere getirildi.

Yeni Honda Accord Türkiye fiyatı ve özellikleri belli oldu!

Çalışanlara kariyer günleri düzenlendi

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, fabrikanın kapanmasının belli olduğu 2,5 yıl öncesinde işini kaybedecek çalışanlar için “kariyer Günleri” çalışması başlatıldığını da söyledi. Bazı tazminatların o tarihten itibaren ödenmeye başladığı da alınan bilgiler arasında. Bu çalışmalar sonrasında kendi çalışmama isteği olanlar, askere gidecekler ve emeklilik alacaklar dışındaki çalışanlar yeni dönemde yeni bir iş sahibi de olmuşlar.

Radyo Gedik Otoajanda konuğumuz Honda Türkiye GMY Bülent Kılıçer oldu. Kılıçer ile sohbetimizin de içinde olduğu yayını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz