Radar uygulamasındaki sorunlar

balıkesir radarları

 

 

Otoyollarda ve şehir içi yollarda radar uygulamaları pek çok soruna neden oluyor. AKParti milletvekili Bülent Turan, bu alandaki sorunları dile getirdi. Hız aşımlarının iki kademede cezalandırıldığını belirten milletvekili, iki kademeli cezalandırmaların daha küçük aralıklarla gerçekleştirilmesinin daha doğru olacağını iddia etti.

Milletvekili Turan'ın yaklaşımı hız sınırını 1, 50 veya 100 km farkla geçen sürücülerin ayrıştırılması üzerine kurulu. Halen iki kademede değerlendirilen hatalı sürücülerin 1 km farkla radara yakalananları küçük hatalı olarak değerlendirilmesini isteyen bu yaklaşıma İçişleri Bakanlığı'ndan da olumlu yanıt geldiği belirtiliyor.

 

TBMM Araştırma Merkezi'nden konuyla ilgili Avrupa ülkelerindeki uygulamaları sorduğunu, kendisine gelen bilgileri İçişleri Bakanlığı ile paylaştığını dile getiren Turan, bakanlığın kendisine olumlu görüş bildirdiğini söyledi.

 

BAKANLIK OLUMLU BAKIYOR

Turan, İçişleri, Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na gönderdiği yazılarda, "Hız limitlerini yüzde 30'a kadar aşanlara uygulanan para cezası miktarı, bir kilometre de aşılsa, 30 kilometre de aşılsa aynıdır. Yüzde 30'dan fazla aşanlar da hız limitini kaç kilometre aşarsa aşsın aynı ceza uygulanmaktadır. Hız sınırı 110 kilometre bir yolda 122 ile geçenlere de 140 kilometre ile geçenlere 166 lira, 145 kilometre ve üzeri geçenlere de 343 lira para cezası uygulanmaktadır. Bu uygulamanın gözden geçirilmesi ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 10 kilometrede bir değiştirilsin'' görüşünü ifade etti.

İçişleri Bakanlığı, Turan'a gönderdiği yanıtta, hız sınırlarını aşan sürücülere uygulanmakta olan idari yaptırımların Avrupa ülkelerinde gibi Türkiye'de aşılan hız limitleriyle orantılı olarak artırılmasına yönelik talebinin incelendiğini belirterek, Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişikin olarak hazırlanan ve görüşü alınmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilme aşamasında olan kanun taslağı içinde, "hız limitlerini aşan sürücülere aşılan hız limitine göre üç kademeli olarak artan idari yaptırım uygulanması"na ilişkin düzenlemelerin de yer aldığını bildirdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz