Torbalı T.O. Başkanı Peugeot’ya mektup yazdı, Opel’i ilçelerine çağırdı

0

FRANSIZ PSA Grubu’nun (Peugeot-Citroen) satın aldığı Alman Opel‘in Türkiye‘de yeniden üretime başlaması için yeni bir girişim gerçekleştirildi.

DHA’nın haberine göre, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Opel’i satın alan Fransız PSA Grubu’nun başındaki Carlos Tavares‘e mektup yazarak, 17 yıl önce kapatılan İzmir’in Torbalı ilçesindeki arazisinde yeniden üretime başlamaları çağrısında bulundu.

Opel Türkiye, 1989 yılında 40 milyon mark yatırımla yüzde 100 yabancı sermaye olarak kurulmuştu. Opel Türkiye fabrikası, Türkiye‘de Renault ve Tofaş‘tan sonra faaliyete geçen üçüncü otomobil üretim tesisi olmuştu.

Tesisin devreye girdiği 1990 yılında Opel, 1.156 otomobil monte etti. Bir yıl sonrasında bu rakam 6 binin üzerine çıktı. 1992 yılında montaj Vectra sayısı 9 bin oldu, 1993 yılında da 12 binin üzerine çıktı. BU çıkış 1993 yılına kadar geldi.

1993 yılına gelindiğinde Opel Türkiye, ithalata başladı. İlk yıl 6.630 araç ithal etti. Bir yıl sonra baş gösteren ekonomik kriz Opel‘i de vurdu. Torbalı tesislerinde yapılan montaj bir yıl öncesinin yarısına 6.626’ya düştü. İthalat ise üçte birine 1.802’ye geriledi. 1995’de hemen hemen bu rakamlar aynı düzeyde seyretti.

Yıllık üretim kapasitesi 10 bin olan fabrika ekonomik krize direnemedi ve 2001 yılında kapandı. Türkiye‘nin İzmir‘den yönetilen tek otomotiv markası olan Opel, Torbalı‘daki montaj tesisini yedek parça deposu haline getirdi.

ABD’li General Motors’un (GM) bünyesindeki Alman Opel‘i, bir süre önce Fransız Peugeot Citroen Grubu’na (PSA) satması Türkiye’de ekonomi piyasasında bir anda gündem konusu oldu. Gerek ekonomi uzmanları gerek iş dünyası temsilcileri, bir dönem Torbalı‘dan dünyaya binlerce otomotiv gönderen Opel‘e ‘Torbalı’ya dön‘ çağrısı yaptı.

Torbalı‘daki tesislerde yılda 10 bin lüks otomobil üretip ihraç eden Opel‘in 2000 krizine yenilmesinin ardından Türkiye‘ye dönme senaryoları sık sık gündeme gelse de ilk kez yönetim değişikliği ile birlikte kesin dönüş dillendirilmeye başlandı.

Fransız PSA‘nın Torbalı‘daki tesisleri ile ilgili vereceği karar merakla beklenirken, etkili bir büyüme için Türkiye‘ye dönme çağrıları geçtiğimiz haftadan bu yana ekonomi gündemini meşgul ediyor.

Torbalı‘da da heyecan yaratan bu ihtimal üzerine bir değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, PSA Grubu CEO’su Carlos Tavares‘e Fransızca mektup yazarak, “Torbalı‘daki tesisinizde yeniden üretim yapın” çağrısında bulundu.

Olgun, Tavares‘e hitaben yazdığı mektupta, “Opel‘in 1989 yılında yaptığı tesis ile Torbalı‘nın sanayileşme hamlesi hız kazanmıştır. Bugüne geldiğimizde ise 54’ü yabancı sermayeli olmak üzere 750 üretim tesisi kentimizde faaliyet göstermektedir.

Phılıp Morris, Groupe Atlantıc, MSC Group, JTİ, Dr. Oetkher, SFS Intec gibi uluslararası dev firmalara evsahipliği yapan Torbalı‘nın 932 milyon dolarlık ihracatı ile 100’ün üzerinde ülke ile lojistik bağı bulunmaktadır” dedi. Olgun, dünyaca ünlü markaların Torbalı‘yı tercih etmelerinin en büyük sebepleri mektubunda söyle aktardı:

“Kentimizin içinden otoyol bağlantısı geçmektedir. Ayrıca demiryolu-hızlı tren hattının üzerinde de yer almaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı‘na a 25 kilometre, İzmir Alsancak Limanı‘na 40 kilometre mesafede yer almaktadır.

Ayrıca ilçemizin; yapımı devam etmekte olan İstanbul-İzmir Otoyolu‘na da bağlantısı bulunmaktadır. Yeterli işgücü ve sanayileşmeye elverişli uygun alanların bulunması yatırımlar için büyük bir cazibe oluşturmaktadır.”

Bir gün tüm otomobiller otomatik olacak

Ne borsa ne dolar, en çok kazandıran klasik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here