PSA ile Dongfeng ayrılıyor mu? Çinli kurtarıcı, ortaklıktan çıkabilir

0
908
Otomotivde bir yanda birleşmeler konuşulurken, bir yanda ayrılıklar da gündemde. Renault- Fiat evlilik görüşmeleri son günlerin önemli gelişmelerinden biri olurken; bu süreçte Nissan ile ortaklığı sarsılabilecek kırılganlıkta. Kırılganlık demişken başka bir Fransız şirketle ilgili gelişmelerden bahsetmeliyiz; 2008 krizinde büyük yara alan Fransız PSA (Peugeot Citroen) için kurtuluş Çinli otomotiv devi Dong Feng olmuştu. Dongfeng, PSA’nın hisselerini satın almış, bu da PSA’yı kurtarmaya yetmişti. Üstelik şirketin Çin pazarında adının duyulur hale gelmesi de sağlanmıştı. Şimdi tablo değişiyor. PSA ile Dongfeng ayrılıyor mu? Çin pazarındaki daralma, Çinli otomotiv şirketinin yük azaltma operasyonunu mu gerekli kılıyor?

Dongfeng PSA hisselerini satacak mı?

Dongfeng Motor, PSA Grup’taki 2.5 milyar dolarlık hissesini gözden geçiriyor; otomobil pazarındaki yavaşlamayla mücadele etmeye çalışan firma, potansiyel bir hisse satışını değerlendiriyor. Çin hükümetinin ortak olduğu otomotiv şirketi, son haftalarda Fransız şirketteki yüzde12.2’lik hissesinin bir kısmını ya da tümünü piyasaya süreceğini konuşuyor. Stratejik değerlendirme ise Dongfeng’in PSA hisselerini takas edilebilir işlemlere tabi tutmayı da kapsıyor.
Rakipleri elektrikli veya otonom araçlara milyarlar harcarken Dongfeng elde edilen sermaye ile başka alanlara yatırım yapma imkanı elde edecek. Global otomotiv pazarı elektrik ve otonom gibi teknolojilere doğru kayarken, ekonomik büyümesi zayıflamaya başladı. Bu da tüketicilerin showroomlara gitmesini azaltıyor. Bu ani düşüş, geleneksel otomobil üreticilerinin şirketler arası işbirliği imkanları konusundaki iştahını arttırıyor.
Dongfeng, Fransız şirketle iyi iş ilişkisini koruyabilecekleri şekilde hisselerin satılmasını koordine etmeyi planlıyor. Yine de konu henüz ilk tasarı aşamasında ve bir anlaşmaya varılacağı kesin değil. Yorumlara göre; Çinli şirket, geleceğini sağlamlaştırmada potansiyel bir yarar görürse  hisselerini tutma kararına da yönelebilir. Mayıs ayında PSA, üretici firmalarla uzun dönem iş birliğine açık olduğunu duyurmuştu.
Herhangi bir satışta şirketin %12.2’sine sahip Dongfeng, Fransız hissedarlar ve Peugeot ailesi arasındaki hassas dengeyle oynayabilir. PSA CEO’su Carlos Tavares Ekim ayında tarafların ortaklık anlaşmasının sabit ve değişimin görünmediğini söylemişti. Dongfeng temsilcisi şirketin plana dair paylaşacak bir bilgisinin olmadığını söyledi. PSA temsilcileriyse Peugeot ailesinin ve Fransız maliye bakanlığının yorum yapmayı reddettiğini belirtti.

Dongfeng PSA’nın hisselerini yeni teknoloji ve gelişmelere ayak uyduramaması sonucu iflas eşiğine gelmesiyle 2014’te devralmıştı. Revizyon kapsamında PSA ve Dongfeng Çin’de Avrupalı üreticilere dünyanın en büyük otomotiv pazarına erişimini sağlayarak birlik oldu.

PSA Başkanı Carlos Tavares, Çin’deki fabrikalarının işlevlerini sürdürmede zorlandığından bahsederek; ABD için araç üretmenin göz önünde bulundurulacağını söylemişti.

PSA Finansman Direktörü Philippe de Rovira da kapasite sorunuyla mücadelede tesisleri kiraya vermenin ihtimaller içerisinde olduğunu ifade etmişti.

Çin’de daralmanın bir sonucu olarak, Dongfeng’in üzerinde ülkenin en büyük otomotiv üreticisi SAIC Motor, 14 senedir ilk defa yıllık satışlarının düşmesini bekliyor.

Çeviri: Defne Okşit

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here