PSA FCA evliliği Rekabet Kurumu onayı bekliyor

Fransız PSA (Peugeot-Citroen) ile İtalyan-Amerikan FCA (Fiat Chrysler) grupları arasındaki evlilik yılına girildi. Peugeot Fiat ortaklığı için geri sayım sürüyor. 2019 yılının son günlerinde iki devin imzaladığı ortaklığı görüşme anlaşması 45 ülkenin Rekabet Kurumlarının onayına kaldı. Türkiye’nin de dahil olduğu rekabet onayı için 10 gün içinde dosyalar tamamlanacak ve başvurular yapılacak.

PSA ile FCA arasında gerçekleşecek bir birleşmenin Rekabete aykırı yanının bulunmaması halinde TOFAŞ’A yeni görev düşecek. Group PSA Türkiye Direktörü Olivier Cornuaille, dün yaptığı basın toplantısında PSA-FCA evliliği hakkında soruları yanıtladı.

PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille

Konuyla ilgili konuşan PSA Türkiye Başkanı, rekabet kuruluna sunulacak dosyaya odaklandıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

İki grup da evliliği istiyor. Bunun için ön anlaşma da imzalandı. Daha ileri adımlar için 45 ülkenin rekabet kurumlarının onayı lazım. Şimdi biz de Türkiye olarak Rekabet Kurulu için bir dosya hazırlıyoruz. Bu dosyayı PSA ve FCA gruplarının merkezleriyle hazırlıyoruz. Türkiye operasyonu PSA ve FCA ile birlikte TOFAŞ ve Koç Grubu’nu da ilgilendiriyor. Üçlü bir hazırlık söz konusu. Dosya 10 güne hazır olur.

 

PSA Türkiye Başkanı: TOFAŞ’a büyük fırsat

Fransız yönetici Cornuaille, Türkiye’de yapılacakları da kapsayacak konuşmaların rekabet kurulu onaylarından sonra masaya geleceğini söyledi.

Bizim bütün fabrikalarımız dolu. Tam kapasite üretim yapıyoruz. Otomatik şanzımanlı araç talebine dahi yetişmemiz zor. Bu da TOFAŞ için fırsat anlamına geliyor. İki grup 2019 yılında toplam 8.7 milyon adet araç satmışlar. Bunların 2,5 milyonu küçük sınıf, 3 milyonu ise orta sınıf araçlardan oluşuyor. Yani iki grup birlikte iş yapabilir. TOFAŞ’ta PSA için fırsat görünüyor. Bursa fabrikası çok önemli. TOFAŞ iyi bir ekip, iyi bir yönetim, iyi bir fabrika ve iyi mühendislik merkezi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz