Premiumda yüzler gülüyor rekabet kırmızı çizgi dinlemiyor

 

 

Premiumda yüzler gülüyor, satışlar kırmızı çizgi dinlemiyor

Son iki yıldır tarihi satış rekorları kırarak, en iyi yıllarını yaşayan Türkiye otomotiv pazarında lüks markaların yüzü de artan ÖTV oranlarına rağmen gülüyor. Bunda bu markaların 1.6 lt hacimli vergi avantajlı sınıfı keşfetmelerinin payı büyük. Artık Mercedes, BMW, Audi, Volvo gibi premium araç pazarının büyük oyuncuları, Türkiye pazarının tartışmasız hakimi 1.6 litreden küçük motorlu araçlar pazarına daha çok müdahil oluyorlar.

BMW'nin  bu sınıftaki geleneksel temsilcisi 1 Serisi ile Audi'nin A3 modelinin karşısına Mercedes'in A ve Volvo V40 çıktı veya kısa süre içinde çıkacak. Ayrıca Mercedes'in C Serisi'nin 1.6 lt motorlu seçeğiyle elde ettiği satış volümleri yeni ekonomik sedanı CLA ve Audi A3 Sedan ile bu rekabet iyice kızışacak.

Bu yıl Türkiye otomobil pazarı içinde premium araç satışlarının 52-53 bin adetlere yükseleceğini tahmin ettiklerini söyleyen Borusan Otomotiv İcra Kurulu başkanı Eşref Biryıldız, kendi hedeflerinin bu satışlarda yüzde 30.1 pazar payını yakalamak olduğunu belirtiyor. Bu yılki BMW satışlarının 16.500 adetlere çıkacağını, Mini satışlarının ise 800 adetlik rakamlarda gezdiğine dikkat çekti. Yeni Range Rover'ın çok ilgi çektiğini ama çok yüksek ÖTV oranları yüzünden bu araçta son iki yılda büyük satış kaüyıpları yaşandığına dikkat çekti.

Yine temsil ettikleri Land Rover markasında da kendileri için en önemli sorunun yüksek vergi dilimine giren dizel motor olduğunu hatırlatan Biryıldız, "Land Rover ailesini prestijden çok rasyonel tüketiciler tercih edilor. Onlar için de geçerli motor 2.0 lt dizel. Bizim yeni nesil aracımızda bu motor yerine 2.2 lt hacimli motorun olması, ÖTV ve MTV açısından dezavantaj yaratıyor. Bu da satışları 1500 adetlere geriletiyor" şeklinde konuştu. 

 

CARİ AÇIK ARTTIKÇA NEŞTER OTOMOBİL SATIŞLARINA VURULUYOR

Türkiye'de satışları 15 bini aşan BMW'nin distribütörü Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı cari açık nedeniyle hükümetin otomotiv sektörünü yakından takip ettiğini belirterek, 'Kırmızı Bölge' uyarısı yaptı. Biryıldız'a göre, binek otomobil satışlarında 550-600 bin bandı çok kritik. Biryıldız, "Hükümet 550 ile 600 bin adet arasındaki otomobil satışını normal karşılıyor. Ancak 600 bin adedin üzeri Kırmızı Bölge… Oto satışlarında Kırmızı Bölge'ye girildiği an, hemen üzeri çizilir, yeni vergi gelir: ÖTV oranları artar" açıklamasını yaptı. Binek otomobil satışları geçen yıl yüzde 6.27 düşüşle 556 bin 280 adede geriledi. Pazardaki daralmaya rağmen tüm zamanların en yüksek ikinci satışı elde edildi. 2011'de 593 bin 519 adetlik rakam yakalanmıştı.

 

PREMIUM MARKALAR TARİHİ REKOR KIRACAK

Bu yılın Türkiye otomotiv pazarının 2012'yle aynı seviyelerde gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Borusan Otomotiv İcra Başkanı Biryıldız, premium markaların satışlarının ise çıkış trendini sürdüreceği tahminini dile getirdi.

Lüks araç satışlarının toplam satışlar içindeki payının yüzde 9.1 oranına yükseldiğini dile getiren Biryıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "2012'de lüks araç satışları 50 bin 26 adet olarak gerçekleşti. Bu yıl premium satışların en az 52 bin 500 adede yükselmesini bekliyoruz. Lükslerin payı yüzde 9.5'e, 2014'te yüzde 10'a çıkacaktır. Bunun nedeni 1.6 litre motorlu premium modeller. ÖTV'nin yüzde 130'a çıkmasından sonra 2.0 litrenin üzerindeki araçların satışları yüzde 52 geriledi. Ancak düşük hacimli motorlara doğru bir yönelme başladı. BMW'den örnek vereyim; 1.6 litre motorlu araçların payı yüzde 40'lardan yüzde 57'ye yükseldi."

 

16 bin 500 BMW satacak

BMW'nin 15 bin 247 adetle daralan pazarda büyüdüğünü anlatan Biryıldız, 2013'te yeni modellerin dopingiyle 16 bin adetlik satışı yakalayacaklarını kaydetti. Biryıldız, yeni 4 Serisi, yeni X5 ile  Serisi'nin coupe görünümlü sedan versiyonunun yılın son çeyreğinde satışı sunulacağını belirtti. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı, BMW'nin 20 bin adetlik satış rakamını 2018 yılında yakalayacağını sözlerine ekledi.

 

Üretim Türkiye bastırınca öne alındı

Eşref Biryıldız, BMW 3 Serisi'nin markanın lokomotif modelini olduğunu belirterek, "15 bin 247 adetlik toplam satışımızın 6 bin 715 adedini 3 Serisi oluşturdu" dedi. Özellikle otomatik vitesli 3 Serisi'nin çok tuttuğunu anlatan Biryıldız, otomobilin Türkiye'nin baskıları sonucunda üretildiğini kaydetti ve ekledi: "Almanya merkez, sırf bizim bastırmamız sonucunda otomatik şanzımanlı 3 Serisi'ni 7 ay önce üretti ve pazara sundu."

 

48 ülkenin satışı Borusan'ın yarısı etmiyor

Borusan Otomotiv, 2012'de de BMW dünyasının en büyük distribütörü oldu. Kuzey Afrika, Orta Amerika, Ukrayna'nın yer aldığı 49 ülkeli bölgede içinde en fazla satışı Borusan'ın gerçekleştirdiğini belirten Eşref Biryıldız, "48 ülkenin toplam satışı bizimkinin yarısı kadar ediyor" şeklinde konuştu. 

 

Yeni Range Rover 236 bin eurodan başlıyor

Eşref Biryıldız, 2013 model yeni Range Rover'ın bu haftadan itibaren satışına başlanacağını belirterek, "Aracın 3.0 litre dizel V6, 4.4 litre ve 5.0 litre benzinli versiyonları var. Satışlarımızın çoğunluğu 3.0 lt dizel olacak. Yeni Range Rover'ın fiyatı 236 bin eurodan başlıyor" açıklamasını yaptı. Biryıldız, yüzde 130'a çıkan vergilerin 2.0 litrenin üzerini çok vurduğunu ifade eden Biryıldız, Land Rover satışlarının 2013'te 1.250 adede gerilemesini beklediklerini dile getirdi. Borusan Otomotiv, 2012'de 1.590 adet Land Rover marka araç sattı. Evoque 820 adetle aslan payını alırken, Range Rover satışları yeni model beklentisi yüzünden 42 adette kaldı.

 

Elektrikli BMW'ler için showroom yeri hazır

Borusan Otomotiv'den elektrikli otomobil müjdesi de geldi. Eşref Biryıldız, elektrikli motorlu i3 ve i8 modellerinin 2014 yılı başından itibaren satışına start vereceklerini, bunun için Dolmabahçe showroomlarında özel yer ayıracaklarını belirtti.  

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz