Porsche 718 ailesi iki yeni motorla güçlendi

Porsche, yaptı yapacağını. 911 modellerindeki usta işi turbo motorlarını 718 Spyder ve 718 Cayman GT4 modellerinin de kalbine yerleştirdi. Her iki modelde de 420 beygir güce sahip olan 4.0 litrelik altı silindirli boxer motor görev üstlendi. Porsche 718 ailesi süt versiyonlarda kullanılan iki yeni motordan takviye aldı.

718 Spyder ve 718 Cayman GT4, yeni yüksek devirli motoru sayesinde 420 beygir gücün yanında 5.000 – 6.800 devir bandında 420 nm maksimum tork üretiyor.

Manuel şanzımana sahip olan her iki model de 4,4 saniyede 100 km hıza yükselirken, 300 km hız bariyerini aşmayı mümkün kılıyor. Yeni Avrupa Sürüş Döngüsüne (NEDC) göre, orta motorlu spor otomobillerin bağıntılı yakıt tüketimi 10,9 litre, maksimum motor devri ise 8000. Bu doğal emişli motorun büyüleyici karakteri, modern bir benzin partikül filtresi emisyon kontrol sistemini doğrusal güç iletimi ve bir GT motorun ani tepkisi ile birleştiriyor.

Porsche 718 Cayman GT4

Fazla kuvvet, aynı sürtünme

718 Cayman GT4 modelinin kapsamlı bir şekilde geliştirilmiş çarpıcı aerodinamik konsepti de var. Sürtünmeyi olumsuz etkilememek için yüzde 50’ye kadar daha fazla bastırma kuvveti uyguluyor. Her iki model de tek odacıklı kemer arka susturucudan fayda sağlıyor. 718 Cayman GT4 modelinde arka akstaki bastırma kuvvetini yüzde 30’unu oluşturan işlevsel bir difüzör için arka bölümde yer alıyor. Sabit arka kanat selefine kıyasla yaklaşık yüzde 20 daha fazla bastırma kuvveti üretiyor bu da, 200 km’de on iki kilogram ek bir bastırma kuvvetine karşılık geliyor. GT tarzında yenilenmiş olan ön kısım, aerodinamik dengeyi büyük bir ön spoiler dudağı ve hava perdeleri ile koruyor ve ön tekerlekler boyunca hava akışını azaltıyor.

Hafif açılır tavanlı; Porsche 718 Spyder

Porsche 550 Spyder ve 718 RS 60 Spyder gibi ünlü Roadster’ların tarihteki yolculuğuna devam edilen yeni model 718 Spyder Azami hız ve hafif üstü açılır tavanı ile saf sürüş keyfi için üretilmiş. 718 Spyder modelinde otomatik olarak 120 km hıza çıkınca açılan bir arka spoiler mevcut. Geliştirilmiş işlevli difüzör sayesinde, Boxster ailesinde arka aksta aerodinamik bastırma kuvveti üreten ilk model olarak yer alıyor.

Şasi ile üstün dinamik uyumu

718 Spyder ve 718 Cayman GT4 modelleri ilk kez yüksek performanslı GT şasisinden faydalanıyor. Hafif yaylı gergi kolu, ön ve arka akslar yarış teknolojilerini kullanarak üstün viraj dinamikleri ile duygusal bir sürüş deneyimini de 718 ailesiyle yaşatıyor. Şasiye doğrudan bağlantı kısmen bilyeli mafsallarla yapılıyor. 30 mm daha az süspansiyona sahip Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi sönümleme sistemi ağırlık merkezini düşürüyor ve yanal dinamik potansiyelini artırıyor.  Yarış pisti kullanımına özel olarak üretilen sistem 718 Cayman GT4 modelinin özelliklerini daha keskin hale getiriyor. Porsche Stability Management (PSM) burada yüksek hassasiyetle çalışıyor, ancak isteğe bağlı olarak iki adımda devre dışı da bırakılabiliyor. 718 Spyder modeli ise bu tasarımdan referans alarak üretildi. GT4 ayrıca Clubsport paketi seçeneği ile birlikte geliyor; Bu bir arka çelik takla barı, elde tutulan bir yangın söndürücü ve sürücü tarafında altı noktalı emniyet kemeri içeriyor.

Nürburgring’de 10 saniye daha hızlı

Yüksek performanslı fren sistemi, büyük alüminyum monoblok sabit kaliperli frenler 718 Spyder ve 718 Cayman GT4 modelleri için pist sürüşlerinde tutarlı frenleme sağlıyor. Porsche Seramik Kompozit Fren ise kullanıcıya opsiyonel olarak sunuluyor. 718 Spyder’ın yeni özelliklerden biri, şu anda Porsche tarafından özel olarak uyarlanmış ultra yüksek performanslı (UHP) lastiklerle çalışıyor olması. 718 Cayman GT4, Nürburgring “Nordschleife”de uçuran genel paketin bir parçası onlar: 20.6 kilometrelik klasik yarış pistinde tur süresi, selefinden on saniye daha hızlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz