Porsche 20 bin müşteri arıyor

2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı 600 beygirlik elektrikli araç konsepti Mission E ile elektrikliler dünyasında ‘ben de varım’ diyen Porsche, önümüzdeki yıllarda satışlarının yüzde 10’unun elektrikli araçlardan oluşacağını öngörüyor. Porsche 20 bin müşteri arıyor.

04-porsche-mission-e-concept-frankfurt-12019 yılında Mission E elektrikli aracını yollara çıkaracak olan Alman devi adına konuşan Porsche CEO’su Oliver Blume, “Yaptığı çalışmalara göre yıllık 20 bin adetlik sipariş alacağız” dedi.

20 bin adetlik siparişin, Porsche’nin en çok satan modeli Macan’ın satışlarının dörtte biri oranında olduğunun altını çizelim. Macan, Porsche satışlarının yüzde 40’ını oluşturuyor.

Porsche geçen yıl tüm dünyada satışlarını yüzde 19 artırdı ve toplamda 225 bin 121 adet SUV ve spor otomobil satışı gerçekleştirdi.

Frankfurt’ta görücüye çıkan 600 beygirlik Mission E konsepti 0’dan 100 kilometre hıza 3.5 saniyede ulaşıyor. Menzilinin ise 500 kilometreden fazla olduğu söyleniyor.

mission-e

Dev yatırım

Elektrikli aracı için yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapan Porsche, bunun için Almanya’da yeni ir fabrika açacak. Porsche’nin kâr elde etmesi için yıllık en az 10 bin adet Mission E satması gerektiği söyleniyor.

Mission E, Volkswagen Grubu’nun emisyon skandalından sonra 2025 yılına kadar tanıtacağı 30 elektrikli araç planının bir parçası olarak yollara çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz