Pick up pazarına yeni kan

0

İşte yeni ISUZU D-MAX’in detayları

 

Isuzu’nun yeniden tasarlayıp, piyasaya sunduğu pick up sınıfının en önemli modellirnedn biri olan D-Max, Türkiye’de 2.5 lt hacimli 163 beygir gücündeki 400 nm torka sahip motorla yollara çıkıyor.

Mayıs ayı başında Tayland’da Isuzu bayilerine tanıtılan yeni D-Max, geçtğimiz hafta ilk satışlarına imza attı. Bayiler 55 adetlik ilk sunum D-Max’leri hemen sattı ve yenilerini beklemeye başladı.

Anadolu Isuzu Pazarlama Müdürü Bilge Gündüz, yeni D-max satışlarının aylık bazda 300 adeti yakalayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Yeni D-max, zaten hayranları olan bir modelin çok daha güçlü şekilde yenilenmesiyle yoluna devam ediyor. Özellikle tamamen yenilenmiş 163 beygirlik motoru, 400 nm torku, 3 ton çekiş gücü oldukça öne çıkacak.”

Başlangıçta gelen ilk 55 adetlik partinin satışının ardından aylık 300 adetlik ortalama satıyla yıllık 3.500 adetlik satış hedegleyen yeni D-Max, rakihplerine nazaran daha yüksek kalan fiyatına karşın, arazide deri koltuk konforu sunmasıyla farklılaşmak istiyor.

Testleri sırasında dünyayı dört kez dolaştı, 4 milyon km yol katetti

İlk kez yollara çıktığı 2002 yılından bu yana 2 milyon adetlerin üzerinde satışlara ulaşan D-Max, 2004 yılında pick up pazarını, arazi vitesi yerine 4×4’ e düğme ile geçiş sağlayan “ Shift on the Fly” sistemiyle tanıştırmıştı. Ayrıca Isuzu D-MAX, otomatik vites seçeneğini de  sunan ilk pick up olmuştu.

Yeni Isuzu D-Max,  kaslı çamurluk ve kama şeklindeki dizaynıyla güçlü ve atletik bir görünüme sahip. Tümüyle yenilenen kabin tasarımı iç mekan ve şıklık kazanmış. Binek segmentinde görmeye alışık olduğumuz arka stop lambalarında kullanılan  LED tipi aydınlatma ve projeksiyon tipi ön farlar ile ISUZU D-MAX kendi segmentinde bir ilke imza atıyor.

D-Max’in tüm versiyonlarında standart olarak 6 hava yastığı (sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları), ABS, TCS  takviyeli ESC, panik fren yardım sistemi (BAS) ve güçlendirilmiş yeni kabin iskeleti sunuluyor.

Yeni twin turbo, güçlü ve verimli motor

Isuzu mühendisleri, yeni D-MAX’i geliştirirken yakıt tüketimi ve emisyon konularına daha fazla odaklanmış. 

Devir aralıklarında daha iyi tepki rakamları sunan “Twin Turbo” sistemiyle tüm düşük motor devirlerinde performans, yakıt tasarrufu ve daha az egzoz emisyonu sağlandı. Yeni 4JK1-TCHi motor, daha iyi yanma performansı sağlayan, daha iyi yakıt ve hava karışımı gerçekleştiren "Yüksek Türbülans" özelliğine  de sahip.

Yeni Isuzu D-MAX, ülkemizde 163 beygir gücünde ve 400 Nm torka sahip  2,5 lt dizel  twin turbo motor ile satışa sunuldu.

FİYATLARI

Yeni Isuzu D-Max, ülkemizde  çift kabinde 55 bin TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlarla satıyşa çıkarıldı. 6 ileri manuel ve 5 ileri otomatik vites seçeneği , 4×2  ve 4×4 olarak farklı çekiş sistemlerinde çift kabinde beş farklı paket seçeneğine sahip olan yeni Isuzu D-Max’ in 4×4 V-Cross paketinde deri koltuk, ısıtmalı ön koltuklar, elektrik kumandalı sürücü koltuğu,  iklim kontrollü klima ve yan basamak öne çıkan özellikler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here