Peugeot’ta hedef 10 yıl önceyi yakalamak

Türkiye'de 10 yıl önceki başarımızı yakalamamız lazım

Kısa bir süre önce hisselerinin yüzde 7'sini Amerikan General Motors şirketine satan Peugeot, yeni modellerle birlikte atağa geçiyor. Türkiye pazarında da istedikleri noktada olmadıklarını belirten Peugeot ailesinin ikinci nesil temsilcilerinden Christian Peugeot, "10 yıl önce Volkswagen ile aynı noktada idik, onlar iyi işler yaptılar bizim de birkaç yıl içinde aynı noktaya gelmemiz gerekiyor." dedi.

 

LİZBON – PORTEKİZ

28 yılda 15 milyondan fazla iki serisi otomobili yola çıkaran Peugeot, bu sınıfta Avrupa'da yeniden pazar lideri olmayı hedefliyor. Bu yıl 2 milyar Euro yatırım yaparak 208 ve yeni sedan modelini geliştiren Fransız şirket yeni model atağıyla Türkiye'de de eski pazar payı rakamlarına geri dönmeyi bekliyor. 208'in Lizbon'daki test sürüşünde sorularımızı cevaplandıran Peugeot Otomobil Dış İlişkiler Direktörü Christian Peugeot, Türkiye pazarında istedikleri seviyede olmadıklarını belirterek, "Ancak büyük ilerleme potansiyelimiz var. Yeni 208 modelimiz bu ilerlemeyi göstermemiz için büyük bir silah olacak. Hedefimiz 10 yıl önce yakaladığımız pazar payına ve satışlara ulaşmak" dedi. 2000'li yıllarda Türkiye'de rakipleri Volkswagen ile aynı seviyede olduklarını belirten Peugeot, birkaç yıl içinde yeniden eski düzeye gelmek istediklerini kaydetti. Peugeot Ailesi'nin ikinci kuşak temsilcisi olan Christian Peugeot, "Volkswagen dünyada başarılı işler yaptı. Biz de yeni model atağıyla eski günlere geri döneceğiz. İddialı olduğumuz 208 modeli Eylül ayında Türkiye'de satışa çıkacak. Bunun yanı sıra Türkiye'de önemli satış grafiği yakalamasını beklediğimiz sedan modelimiz Ekim'de piyasada olacak. Hedeflerimiz büyük. Türkiye pazarı 1 milyon adetlik satışa doğru gidiyor. 1 milyonluk pazarda mevcut satışlarımızı ikiye katlayabiliriz. Geçen yıl yaklaşık 35 bin araç sattık. 60 bin adetlik satışın üzerine çıkabiliriz. Elimizde bunu gerçekleştirecek hem ürün hem de bayi altyapısı var." ifadelerini kullandı. Christian Peugeot, dünyanın en büyük otomotiv üreticisi ABD'li General Motors'la (GM) geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri ortaklığın markalarına önemli güç katacağını belirterek, GM'in 1 milyar Euro'ya Peugeot'nun yüzde 7 hissesini aldığını aile olarak bu konuda son derece rahat ve geleceğe umutla baktıklarını dile getirdi.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti ise, bu yılı kendileri açısından kritik bir yıl ilan ettiklerini belirterek şunları söyledi: "2011 yılında 34 bin 800 adetlik satışla toplam pazardan yüzde 4.1'lik pay aldık. Ocak 2012 yılı için 40 bin adetlik satış öngörmüştük ancak pazarın 3 aylık gidişatına bakınca bu rakamı düşürdük.  2012'de yüzde 4.5'lik pazar payına ulaşmayı planlıyoruz. Bu da yaklaşık 35 bin adetlik satış demek. 2013 yılında ise 208 ve yeni sedan modelimizden tam olarak yararlanabileceğiz. Hedeflerimiz o zaman çok daha büyük olacak."

B sınıfında 208 modeli ile hedeflerini yeniden güçlendiren Peugeot, yeni sedan modelini de dünyaya Türkiye'den tanıtacak. Fransız üretici, büyük önem verdiği yeni aracının dünya test sürüşlerini Türkiye'de gerçekleştirecek. Yeni modelin lansmanı Antalya veya İzmir'de yapılacak. Organizasyona yurtdışından 400'e yakın gazeteci katılacak. Uluslararası test sürüşü 2 hafta sürecek. Test sürüşlerinin yanı sıra yeni sedan Eylül'de kapılarını açacak Paris Otomobil Fuarı'ndan sonra ilk kez İstanbul'da tanıtılacak. PSA Group (Peugeot-Citroen) aynı platformu paylaşan kardeşi Citroen'in sedanını da ilk kez İstanbul'da ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

 

Yeniden lider olmak için gövdesi ve fiyatı hafifledi

 

Peugeot, 205 ve 206 modelinde yakaladığı başarıyı 207'yle birlikte kaybedip, liderlik koltuğuğunu Ford Fiesta ve VW Polo'ya kaptırınca serinin yeni modeli 208'i sıfırdan konumlandırma yoluna gitti. 2013 yılında dünyada 550 bin, Avrupa'da ise 420 bin satılması ve böylece yüzde 10 pazar payına ulaşması beklenen 208, 207'yle kaybedilen kadın sürücülere odaklanarak geliştirildi. Otomobilin üzerinde birçok noktada yapılan hafifleştirmelerle ağırlığı 110 kilogram daha azaldı, böylece hem maliyetlerden tasarruf sağlandı, hem de daha düşük yakıt tüketimi verilerine ulaşıldı. Peugeot 208, kendi ülkesi başta olmak üzere Avrupa'da 207 modeline göre bin Euro daha ucuz olarak satışa sunuldu. 208'in pazara sunulmasıyla birlikte, 207 hatchbacak'in üretimi yılsonu itibarıyla sona erecek. 1990'larda otomotiv dünyasında 205 modeliyle kült haline gelen GTI efsanesi de 208'le geri dönecek. Peugeot 208 modeline CC yani üstü açık bir versiyon ve 2008 adı verilecek küçük bir SUV versiyonunun olması da bekleniyor.

 

Peugeot 208, yeni tasarım çizgisiyle yola çıkıyor. 3 ve 5 kapılı olmak üzere iki farklı gövde tipine sahip model 207'ye göre 7 santimetre kısaltıldı, arka diz mesafesi buna rağmen 5 santimetre arttı. İç mekanda küçülen direksiyon simidinin üzerinden takip edilen gösterge paneli, orta konsoldaki 7 inç büyüklüğündeki iPad'i hatırlatan renkli ekran, panoramik cam tavanı çevreleyen mavi ışık 208'i zarif hale getiren özellikler arasında. Peugeot, 208 modeliyle birlikte yakıt tüketimi ve çevre konusunda önemli iyileştirmeler gerçekleştirdi. Özellikle 1.0 litre ve 1.2 litre hacmindeki 3 silindirli benzinli motorlar dikkat çekiyor. 100 kilometrede 2 litreye varan yakıt iyileştirmeleri ortaya çıktı. 82 beygir gücündeki motorda 100 km'de ortalama yakıt sarfiyatı 4.3 litreye inerken, karbon salınımı 99 grama düşürüldü. Dizelde ise 100 km'de ortalama yakıt tüketimi 3.4 litreye kadar indirildi. Eylül'de Türkiye'de satışa sunulacak Peugeot 208'in Fransa'da olduğu gibi 207'den daha ucuza yola çıkması bekleniyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here