Peugeot’nun umutları da sonbahar satışlarında

 

Son iki haftada biri Bodrum'da, diğeri Mardin'de yapılan iki açıklamanın ortak yanı çoktu. İkisinde de iki model birden tanıtıldı. İkisi de Fransız markasıydı. Ama asıl ortak yan açıklamanın içeriğiydi.

Önümützdeki günlerde bu açıklamanın altına imza atacak başka markalar ve genel müdürler olacağını da tahmin ediyorum.

 

Geçtiğimiz hafta Citroen Türkiye tarafından yapılan "yılın ikinci yarısında ilk 8 aydaki kadar satarız, Türkiye otomotiv satışları da son dört ayda, 2013 yılının son dört ayı düzeyinde olur" yaklaşımı Peugeot Türkiye'den de geldi.

 

Peugeot Türkiye Satış Direktörü Merih Tüzün de yeni 508 lansmanında Mardin'de yılın ilk 8 ayında pazar paylarında yüzde 0.3 düzeyinde kayıp olduğunu ve geçen yılki pazar paylarının altında kaldıklarını ama son 4 ayda bu küçümeyi giderecek bir perormans göstereceklerini dile getirdi.

 

Güncellenen 508 modeli ve 130 Beygirgücündeki yeni 1.2 lt motorun yeni tam otomatik şanzımanla kombine edildiği Alman esintili 308 versiyonunun Mardin'de yapılan test sürüşleri sırasında konuştuğumuz Tüzün, "iki yeni kozumuzu pazara sunuyoruz. Bu modellerin de katkısıyla yılın kalan 4 ayında ilk 8 ayda sattığımız kadar araç satarız. Hafif ticari araç pazarındaki canlanma da umut veriyor." şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

Pazarda bu yıl başındaki  küçülme eğiliminin tersine döndüğüne dikkat çeken Tüzün, bu yıl Türkiye otomotiv pazarı 700-720 bin adetler arasında görünüyor. Bu rakam yılın son aylarında yukarı doğru artabilir. Biz de bu pazarda yüzde 3.5 ve üzeri bir pazar payını 24-25 bin adetlikl satışla yakalarız" dedi.

 

Test sürüşlerini gerçekleştirdiğimiz otomobillere gelirsek…

Alman egemenliğindeki kompakt segmentin HB kategorisine, onların dilinden cevap vermeyi kafasına koyan Peugeot, yeni 308 ile bunu ilan da etmişti. Yaklaşık 1 yıldır 1.6 litrelik benzinli ve dizel motorlarla rekabete katılan 308, bu kez üç silindirli 1.2 litre hacimli, 130 beygirgücündeki tutumlu yeni bir motorla şansını artıracak.

Dizel motorlara kafa tutmak sloganıyla pazara sunulan yeni 308 seçeneği, 100 km'de 5.6 lt ortalama yakıt tüketimiyle segmentindeki benzinli araçların en tutumlusu olduğunu da iddia ediyor. Motorun tork üretimi ise 230NM/1750 d/d.

Peugeot üretimi olan bu motor, hafif ve kompakt. Sürtünmelerin azıltılması için özel tasarımla ortaya çıkarılmış. Değişken supap zamanlamasısının kullanıldığı bu motor ile stop and start da standart.

 

Aracın deposu 53 litre. Yani TürkiyEe'de bugünün fiyatıyla 222 TL'ye doluyor.

Peugeot'nun test pilotları İspanya'da yaptıkları çok çok özel koşullu bir test sürüünde bu depo ile 1.820 km gitmeyi başarmışlar. Yani yakıt tüketimini 2.85 litre gibi çok düşük bir seviyeye çekmişler ama bunun çok çok özel koşullar sağlanarak yapıldtığını belirtelim. Örneğin araç aerodinamisi değiştirilmiş, yastikler ve süspansiyonda hafi modifeyeler yapılarak, bu değere inilmiş.

 

 

 

 

 

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here