Peugeot’nun 2013 yeniliklerinde başrol sporcularda

Peugeot'nun 2013 yeniliklerinde başrolde sporcular var

Fransız aslanlı markanın 2013 yeniliklerinde 208 GTI ve RCZ gibi sporcular öne çıkarken, yılın ortalarında önce Avrupa'da yılın sonlarına doğruda Türkiye'de yollara çıkacak yeni 2008 dikkat çekiyor.

 

Fransız Peugeot, ana firmanın krizden çıkmak için Batı Avrupa dışı pazarlara yönelim politikasının sonuçlarını almaya çalışırken, yeni modellerini de tüketicilerin beğenisine sunmaya devam ediyor.

Markanın 2013 yenilikleri olarak üç model açıklandı. Bunlar Avrupa ile aynı aylarda Türkiye pazarına da sunulacak olan RCZ, kışın sona erip, baharın hakimiyetinin kurulmaya başanacağı nisan-mayıs gibi Avrupa ile yanı günlerde 208 GTI ve Avrupa'ya mayıs ayında gelecek olmasına karşın Türkiye yollarına çıkması sonbaharı bulacak olan yeni consept 2008.

208 GTi, efsanenin izinden gidebilecek mi?

Otomobil sporlarına efsane model geliştiren Peugeot, bunu yeni 208 GTI ile devam ettirme iddiasında. Bunun için GTi efsanesinin çağdaş bir yorumu olan eğlenceli ve şık bir spor model yarattığını açıkladı.

İlk bakışta gözler yeni 208 GTI'dan etkileniyor. Parlak siyah arka difüzör ve krom çift çıkış. Kromajlı cam çıtalar dedesi 205 GTi’ya gönderme yapıyor. Kırmızı renk otomobili karakterize ediyor: Fren kaliperleri, panjur alt çıtası, arka kanat ve panjurdaki Peugeot yazısı. Parlak siyah ızgaranın içinde kromajlı kaplamalarla birlikte dama şeklinde bir 3D motifi bulunuyor.

Sis farlarının çerçeveleri, panjur üst çıtası ve dikiz aynalarındaki parlak krom dokunuşlarla aracın bütünü ince bir şekilde ön plana çıkarılıyor.

Kapılar açıldığında, eşikten itibaren alev harfli Peugeot ismi ile iç mekân sportif görünüyor. Kabinde kırmızı, siyah ve krom renklerin harmonisi hakim. Kırmızı GTi dikişler ise lüks araçlara gönderme yapıyor. Sportif koltuklar, nappa deri ve kırmızı çizgiyle canlandırılan Caro örgü kumaşı birleştiriyor. Kırmızı dikişli siyah TEP 

Poliüretan kaplamalı torpido paneliyle kapı giydirmeleri kırmızıdan siyaha degrade bir dekorla dikkat çekiyor. 

Otomobilin performansıyla ilgili bilgiler, 208 serisinin tümünde direksiyon üzerine göz hizasına yükseltilmiş gösterge panelinde veriliyor. Göstergeler kırmızı LED aydınlatma ile çerçevelenmiş. 

208 GTi, heyecan veren şasisi sayesinde, keskin bir sürüş keyfi ile sürücüsünü mutlu ediyor. Yaylar, amortisör sertlik ayarı, viraj demiri, sertleştirilmiş ön beşik ve arka kiriş … Tüm yürüyen aksam özel tasarımlı. Atak ve tepkisel 208 GTi bir apeksten diğerine güvenle atılıyor. Daha fazla kesinlik sağlamak üzere ayarları gözden geçirilen direksiyon ile kumanda edilen ön takım, yola ilişkin bilgiler hakkında mükemmel ve kesin bir geri dönüş yapıyor. 205/45 ebat lastiklerle donatılan mat cilalı 17" Carbone jantlar önde 302 mm’lik ve arkada 249 mm’lik hava kanalcıklı diskleri barındırıyorlar. 

Dinamik hava girişleriyle soğutulan diskler güçlü bir frenleme sağlıyorlar.

1.6 THP 200hp benzinli motor üzerinde yeniden çalışılan bir egzoz hattı ile sesini duyuruyor. Kontak açıldığı andan itibaren, bütün devirlerde, kulakları mest eden tipik bir müzik yayıyor! Kısaltılmış 6 ileri vitesli mekanik şanzıman ile eşleşen motor bu şasinin tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor. Maksimum 275 Nm torku ve maksimum 147 kW (200hp) gücü ile, 208 GTi   birinci sınıf hızlanma sunuyor. 

0-100 km/h hızlanma 7 saniyenin altında, 0-1000 m 27 saniyede gerçekleşiyor. Ara hozlanmalar da aynı düzeydeler, 208 GTi 80 km/h’den 120 km/h hıza 5. viteste 7 saniyenin altında çıkabiliyor.

Bu performanslar aracın ağırlığında sağlanan kazançlardan olumlu etkilendi. 1160 kg’a hafifleyen 208 GTi kilometrede sadece 145g CO2 yayarak gerçek bir çevre dostu olduğunu kanıtlıyor.

Eğlenceli, yüksek performanslı ve güvenli, büyüleyici sesli, aynı zamanda mükemmel bir hatchback olan 208 GTi sürücüsüne günlük olarak büyük bir kullanım keyfi sunuyor. 

 

YENİ RCZ, AVRUPA İLE AYNI AYLARDA TÜRKİYE'YE GELİYOR

 

 

Peugeot hayalleri ve duyguları harekete geçiren sportif coupé’si RCZ’nin farklarını daha da belirginleştiriyor. Sıradışı ve sportif aracın zirvesine ise Eylül ayında Paris Fuarı'nda tanıtılan “RCZ R Concept”in öncüsü olduğu 260 beygir gücündeki 1.6 THP versiyon oturacak.

Avrupa pazarlarına yeni yılla birlikte sunulmaya başlayan yeni RCZ, bu ilk partide bir kaç ay içinde Türkiye yollarına da çıkacak. 

RCZ'NİN YENİLİKLERİ

Yeni RCZ, markanın son modellerinde olduğu gibi doğrudan gövdeye yerleştirilen aslanlı yeni logo, yeni ızgaranın altında gece ve gündüz görünebilen ledlerin kenarında uzanan alt hava girişi, parlak siyaha karışan füme camın arkasında pençe şeklinde 6 LED gibi yeniliklere sahip.

Yeni RCZ'de halojen farlı versiyonda alüminyum yuvalı veya Xénon yönlendirmeli versiyonunda Titanyum yuvalı yeni farlar kullanılıyor.

İç mekan versiyona göre standart veya opsiyonel lake siyah yeni vites kolu, deri döşeme koltuklarla bağlantılı olarak deri malzeme ile kaplı kapı panellerini deri koltuklu versiyonlarda orta konsolla ön panelin birleşimini alüminyum kaplamalar süslüyor.

384 LİTRELİK BAGAJ KOLTUKLAR YATIRILINCA İKİ KAT BÜYÜYOR 

Yeni RCZ, kendi sınıfında dikkat çeken 384 litrelik bagajıyla pratikliği de amaçlıyor. Arka  koltuk sırtlıklarının yatırılması bagaj kapasitesini 760 litreye kadar yükseltiyor.

Yine ekipmanlar arasına giren parlak siyah ön ızgara  opsiyonu, 3 kemer rengi, standart alüminyum tavan kuşaklarına ek olarak kum rengi mat siyah opsiyonu, 2 yeni alüminyum jant seçeneği ve THP 200 bg’de standart Sport paketi, özellikle küçük çaplı direksiyon, kısa vites kolu ve benzinli motor seçenekleri için ses sistemini içeriyor.

Ayrıca mevcut renk paletine magnezit kahve ve ateş kırmızı eklendi.

 

RCZ'nin motor seçenekleri

– 1.6 l THP 156 hp  Euro 5, 240 Nm, 6 ileri manual  – CO2 (karma): 149 g/km

– 1.6 l THP 156 hp Euro 5, 240 Nm, 6 ileri otomatik – CO2 : 168 g/km  

– 1.6 l THP 200 hp  Euro 5, 275 Nm, 6 ileri manual  – CO2 : 155 g/km  

 

Sürüş güvenliği ve konfor

Yeni Peugeot RCZ, etkin bir süspansiyon sistemine ve yürür aksama sahip oldruğu iddiasını taşıyor; Mac Pherson tipi ön takım, esnek kirişli arka aks. Ayrıca ,otomobil alçak kasa konumu ve ağırlık merkeziyle birlikte cömert lastikler sunuyor. 

RCZ 1.6 THP 200 hp versiyonunun ön takımına özel bir alt amortisör gergisi de eklenmiş.

Hızlanma sesi özel olarak geliştirildi

Peugeot RCZ’de hızlanma esnasında motorun çıkardığı heyecan verici ses üzerine de çalışıldı. Bu husus aracın akustik yapısında özel bir ayar yapılmak suretiyle gerçekleştirildi. Türkiye ürün gamında versiyona göre standart veya opsiyonel olacak.

 

Şehir SUV’u 2008 Concept

Kompakt boyutlarda (4.14 m) küçük bir araç olan yeni 2008, çok yönlü kullanıma yönelik, şehri seven ama aynı zamanda arada sırada kent ortamından uzaklaşmak isteyen genç şehirlilere hitap ediyor.

2008 Concept, motor kaputunun altında yeni nesil 3 silindirli geliştirilmiş benzin motor ailesinin üyelerinden birini saklıyor. 1.2 l turbo direkt enjeksiyonlu motor, 110 beygir gücü ile düşük tüketim/emisyon düzeylerini buluşturuyor.

2008 Concept’in seri üretimi müşteri kitlelerinin en yakınında, Fransa’da (Mulhouse), Brezilya’da (Porto Real) ve Çin’de (Wuhan) üretilecek.

Yeni aracın Türkiye yollarına 2013 yılı sonunda çıkması planlanıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz