Peugeot’dan küçük segmentte yeni SUV: 2008

 

Peugeot'dan yeni küçük SUV 2008

 

Peugeot 2008 modeli ile B segmentinde yepyeni bir otomobili tüketecilerin karyısına çıkarabilmek için 3008 kompakt SUV deneyiminden yararlandı. Öümüzdeki aylarda Avrupa pazarında satışa sunulacak olan yeni model, 208 ile başarılı şekilde başlatılan atak dinamiği içinde yer alıyor.

Yeni 2008'in Türkiye yollarına çıkması ise sonbaharda gerçekleşecek.

 

Peugeot’nun yeni kompakt SUV’u B segmentinde farklı bir deneyim sunmayı hedefliyor. Böylece, 4,16 m uzunluğu ile hatchback otomobillerin sürüş dinamiğini SUV’ların sağlamlığılya bir araya getiren, ferahlık, modülerlik ve konfor özelliklerini her an eşsiz bir kullanım keyfi vaat eden bir iç mekânla birleştiren 2008, sınıfında pek çok yeniliğin öncüsü olacak. 

2008 modeli Fransa’da (Mulhouse), Çin’de (Wuhan) ve Brezilya’da (Porto Real) üretilecek.

Araç hakkındaki ilk bilgiler şöyle:

Yüksek duruşlu 2008 “Mud&Snow” tipi lastikler ve 17" mat renkli jantlar üzerine oturuyor. Kemerli çamurlukların özel formu bir yandan 2008’e zemine oturuyormuş görüntüsü verirken, aynı zamanda araca hafiflik kazandırıyor. Siyah renkli tamponlar ve marşpiyeler, ön ve arka kızaklar ve paslanmaz çelikten yan çıtalarla tamamlanarak kaportayı koruyorlar. 

2008’in ön yüzü markanın tasarım kodlarını benimsiyor ve birbirlerine en yakın şekilde birleştirilmiş bölümlerden oluşuyor. İnce işli kaput 2008’in koruyucu kasasının sağlamlık ve hafiflik özelliğini vurguluyor. Gövde içinde biçimlendirilen dinamik görünüşlü ön panjur, ince ve güçlü görünmeyi hedefliyor. Keskin farlar, karoser ile işbirliği yaparak adeta bir aslanın gözbebeğiymiş hissini veriyorlar ve ön yüzle bütünleşerek, ona daha özgün bir karakter kazandırıyor. Otomobilin kendine özgü bakışı, LED’li gündüz farları ile vurgulanıyor.

Arka kısımda düşük yükleme eşikli bagaj bölümünün üst kısmında RCZ’den esinlenilen dinamik bombeli bir tavan yer alıyor. Geniş bagaj kapısı karosere sıkı sıkıya bağlı arka stop lambaları ile çerçeveleniyor. Yuvaları içinde dalgalanıyor hissi veren üç LED’li ışık pençesi havada asılıymış gibi görünüyorlar.

Arka koltukların hizasında tavanda beliren bir dalga formu metal içinde şekillendirilmiş olan özel bir dekoru sahneye koyuyor. Karosere mıhlanmış gibi duran bu dekor kasa yüzeyinde aynı parçanın uzantısı şeklinde bir rüzgar siperi oluşturuyor. Net çizimli tavan barları 2008’den yayılan bu dinamizm izlenimini tamamlıyorlar.

Son nesil motorlar hissedilir şekilde düşen tüketimle birlikte benzersiz bir sürüş keyfi sunmak üzere aracın hafifliğinden ve profilli siluetinden yararlanıyorlar. Dizel e-HDi ve benzinli 3 silindirli motor teknolojileri sayesinde, kompakt şehir SUV’u 2008 rakiplerinden 99g/km’dan başlayan CO2 emisyonlarıyla ayırt ediliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz