Peugeot yeni 301 ilk sürüş izlenimi…

0

Peugeot'nun yeni sedanı 301, fiyat, büyüklük, motor seçenekleri gibi avantajlarla dünyaya Türkiye'den açılacak. Yeni modelin satılacağı ülkelere yönelik uluslararası tanıtımının 1 Kasım'dan itibaren Antalya'da başlayacağı dikkate alınırsa, bu araç için Türkiye önemli.

Yeni otomobil bizlere diğer ülkelerdeki gezetecilerden 20 gün önce test ettirildi.

Yani otomobilin en çok satıylacağı ülkelerden biri olmamız nedeniyle ilk tanıtılan ülkelerden de biri olduk.

Kısacası Peugeot'nun yeni otomobili için Türkiye önemli.

Hatırlatalım, aslında bu araç 2008 krizi olmasa Türkiye'de üretilecekti. Hem de PSA'nın tamamen yeni yatırım yapmasıyla gerçekleşecekti. Yılda 90 bin adet Peugeot için, tahminen bir o kadar da Citroen için üretilecek bu otomobil, 150 bin adet kapasiteli bir fabrika ortaya çıkarabilirdi. ama kriz nedeniyle üretim, markanın İspanya fabrikasına aktarıldı. Bu da ilginç bsir tabloyu ortaya çıkardı. PSA'nın yeni sedanı, aracın satıya bile çıkmayacağı bir ülkede üretiliyor.

Her ne ise… Her şirket kendi hesabını en iyi kendisi yapar diyelim ve…

Gelelim Peugeot'nun yeni modeline.

YENİ 301'İN ÖNE ÇIKANLARI

Yeni 301, Fransız markanın yılda 90 bin adet satmayı planladığı yeni bir model. Sedan pazarı olarak tanımlanan başta Türkiye ve Rusya'da ve onlarla birlikte Latin Amerika, Kuzey Afrika ülkeleri gibi pazarlarda başrol oynayacak.

Türkiye satış hedefi 10 bin adet olarak açıklanan yeni modelin yollara çıkış tarihi 1 Kasım 2012. Bu tarih TÜYAP'da yapılacak olan İstanbul Autoshow Fuarı'nın da başlangıç gününe denk geliyor. Yani isteyen bayiye gideceğine fuara giderek, hem rakiplerini (Citroen C-Elysee, Seat Toledo, Skoda Rapid) hem de bu aracı görüp, son kararını verebilir.

Aracın boyutları en öne çıkan yanlarından biri. 500lt'nin üzerindeki bagaj hacmi, KOBİ sahiplerini bile etkileyebilir. Hafif ticari araçlardan daha büyük bir taşamı kapasitesi sunan bagaj için aracın boyu bir üst sınıf olan C segmentinin sedan modelleriyle rekabet edecek boyuta yani 4.4 cm'ye uzatılmış. Kalabalık aileler, fazla miktarda eşya taşıma veya bulundurma zorunda olanlar için fazlasıyla yeterli bir bagaj hacmi sözkonusu.

MOTOR SEÇENEKLERİ TÜRKİYE'YE UYGUN

Yeni 301'in biri 1.6 litre HDi dizel, ikisi ise benzinli üç motor seçteneği bulunacak. 1.2 lt benzinli motor 72 beygirg ücünde ve benzinli motorlar açısından bakıldığında ortalamada 5.8 lt ile iddialı bir yakıt tüketimi vaat ediyor.

1.6 lt benzinli motor ise markanın klasik benzinli moturu. 115 beygir gücünde ve otomatik şanzımanın alınabileceği tek versiyon.

Her üç motor da Peugeot'nun diğer modelelrinde kendini kanıtlamış, yakıt tüketimi ve verimlilik açısından hiç kuşku duymadan tercih edilebilecek motorlar.

DIŞTAN KÜÇÜK 508

Yeni modelee dıştan baktığımızda özellikle ön ve ön çapraz görünüm, markanın orta segmentteki şık modeli 508'i andırıyor. Fakat aracın arka kısmına geçince bu imaj biraz değişiyor. Tasarım arkaya doğru daha sıradan, daha UzakDoğu izleri taşıyor. Belkli biraz Fiat Siena, biraz Honda City Sedan modellerinin arka kısımlarını andırıyor. Ama bu kasanın arka stopları gerçekten modern ve dikkat çekici. İri kırmızı stopların içine yerleştirilmiş beyaz sis/fren lamba hattı da güzel görünüyor.

GELELİM ARACIN İÇİNE

Aslında aracın içine girdiğimizde bu sınıf için kabul edilebilir hatlarla karşılaşıyorsunuz. Ama sadece çağdaş hatlar mı diye sormak gerekiyor. Sanki bu sınıftaki rakip otomobillerin önceki nesillerini andıran göirünüm dikkatimizi çekti.

Örneğin orta konsola yerleştirilmiş cam otomatiklerinin kumanda tuşları. orta konsolda cep telefonu, su şisesi veya bardak, anahtar koyacak yer sıkıntısı gözledik. Özellikle filo müşterileri için önemli bir araç olan 301, fatura vs gibi belgelerin, fişlerin konacağı bir bölmenin eksikliğini hissettiriyor. Bizim kullandığımız araçta kolçak yoktu. Belki kolçaklı versiyonlarda bu daha rahat çözümlenebiliyordur. Ama buradada firmalaların filo araçlarda baz model tercihlerinin ağır bastığı dikkate alındığında, eşya gözü sorunu çözülmüş olmuyor.

SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ

Aracı, hem kendimiz kullandık hem de diğer arkadaşlarımız kullanırken, ön ve arka koltuklta oturduk. Kendi kullanımız sırasında edindiğimiz izlenim, aracın yol tutuşu dahil B sınıfı için yeterli standartları sağladığı yönünde.

Gürültü seviyesi biraz yüksek ama bu motorun gürültüsünden çok izolasyon nedeniyle lastik ve yol gürültüsü. Bu tür sorunlar için isteyenler artı izolasyon çözümleri uygulayarak, fazla masrafa girmeden meseleyi halledebilirler.

Ön panelin görünüm olarak eskiyi andıran çizgileri ve özellikleri, kullanım sırasında ekstra zorluk getirmiyor. Ama Peugeot'nun yılda 500 bin adet satacağı 208 modeline gösterdiği özeni, 90 bin satacağı bu modele göstermediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

FİYATLAR

Aracın fiyatı 1.2 lt 72 beygir güç üreten Access başlangıç seviyesinde 29.900 TL gibi oldukça rekabetçi. Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, resmi olarak aracın tüm fiyat yapısını açıklamadı.

ama Anhtalya'da gerçekleşen Uluslararası 301 Basın Test Sürüşü Türkiye bölümünde 1.6 litre benzinli motora sahip Access versiyonun 32.500 TL'den, 92 beygir gücündeki 1.6 lt HDi dizel motor seçeneğinin de 36 bin TL civarında olacağını öğrendik.

Bu fiyatlaral satın alınabilecek ve zaten asıl pazarını filo müşterilerinin oluşturacağı yeni 301'in yeni kullanıcılarına kazasız sorunsuz onbinlerce kilometreler diliyoruz.

KARŞILAŞTIRMA

Yeni 301'in piyasadaki en önemli rakipleri bu yılbaşında kadar aslında Türkiye'de üretiliyordu. Renault Symbol ile Hyundai Accent Era. Bir de Fiat Albea. İlk iki model, gerekli çevre emisyon norm yasalarının gereklerini sağlayacak dizel motorlarla üretilmek yerine, sadece benzinli ve aspirin çözüm lpg'li motorlarla (Symbol) üretildiği, Acent de üretilmden kalktığı için meydan boşaldı.

Yıllık 70 bin adete yakın aracın satıldığı bu pazarda Hyundai Accent Blue (ithal) ile Chevrolet'nin yeni B sedanı Aveo dizel kaldı. Ama Fiat Linea eile bu segmentteki talepleri de kendine çekmeyi bilecek ürün çeşitlendirme ve fuyatlandırma ile meyveleri topluyor.

Böylesine boşalan Türkiye B sedan pazarına 301'in tek yumurta ikizi C-Elysee de kasım ayında geliyor. Ama asıl işleri karıştıracak modeller 2013 yılı martında yollara çıkacak. VW Grubun iki markası Seat ve Skoda tarafından üretilecek diğer ikizler, pazara yeni seçenekler sunacak. Yeni Toledo ve yeni Rapid de Autoshow fuarında en azından görülebilecek.

Biz tüm modelleri eylül ayı sonundaki Paris Motor Show'da inceledik. VW  Grubunun araçları biraz daha güncel izlenimi verdi. Ama bu durum fiyata ne oranda yansıyacak, bekleyip, göreceğiz….

Halil Okşit

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here