Peugeot ve Citroen algısı değişecek

 

Fransız otomotiv şirketi PSA/Peugeot-Citroen, bünyesindeki markaların tüketici algısını değiştirmek adına yeni stratejik planları olduğunu açıkladı.

Her ne kadar analistler bunun gerçekleşme fikrine çok sıcak bakmasa da otomobil üreticilerinin 2012 yılı finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan PSA/Peugeot-Citroen CEO’su Philippe Varin, her iki markanın da birbirine çok yakın durduğunu söyledi.

Peugeot ve Citroen’in aynı tüketici gruplarına hitap ettiğini belirten Varin, ‘çok uzun zamandır varolan bu durumu değiştireceğiz” dedi.

Strateji dahilinde, Peugeot çok gelişmiş pazarlara yönelecek ve geleneksel tipte araç sevenlere hitap edecek. Varin ayrıca, 208’in yüksek performanslı GTi versiyonunun ve yeni 2008’in satış başına daha yüksek kar marjı elde edeceğini öngördüklerini belirtti.

Citroen markasında ise daha yüksek karlılık için daha lüks ürünler sunulan DS serisi genişletilecek. C1’den C5’e kadar olan modellerin ilerlemeleriyse biraz yavaşlayacak.

PSA Markalar Direktörü Frederic Saint-Geours, Citroen C serisi modellerin 2009 yılındaki pozisyonlarına geri döneceğini söylerken; Varin, Citroen’in artık düşük fiyatlı otomobillerden oluşan bir marka olmayacağını özellikle belirtti.

“Peugeot, Citroen’in DS ve C serisi arasındaki boşluğu dolduracak” diyen Varin, markaların rakipleri hakkında konuşmaktan ise kaçındı.

analistlerin değişim içzin fazla şans tanımadığı operasyonun Volkswagen ile Audi benzeri bir algı farklılaşmasına yönelmek istediği öne sürülüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz