Peugeot Türkiye’nin 2017 planında başroller: Bir SUV, üç ticari, bir sedan

0

2017 yılında nasıl bir tablo karşımıza çıkacak? Otomotiv şirketleri genel olarak 3 ay sonrası için öngörüde bulunmaktan kaçınıyorlar. Ani bastıran kar fırtınaları gibi yeni yılın ilk haftasında aniden yükselen euro ve dolar, 2017 planlarını biraz karıştırmışa benziyor. Ama şimdiye kadar konuştuğum otomotiv yöneticilerinden firma bazında genelde iyimser mesajlar alıyorum.

Geçen hafta Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik ile yılı değerlendirdik; Keklik, “Pazar küçülecek ama biz 60-65 bin adetli satışlara çıkacağız” dedi.

 

Ardından Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurant Pernet ile bir basın buluşması gerçekleşti; Genel Müdür Pernet “Pazar küçülür ama bizim satışlarımız 41 bini geçer” dedi.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurent Pernet

Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt ta pazarda yüzde 10 daralma bekleyip, Toyota satışlarında 60-65 bin adetleri öngören yöneticiler arasında yerini aldı.

Toplantıların ve açıklamaların arkası gelecek.

Peugeot Türkiye’nin futbolsever Genel Müdürü Laurant Pernet, 2008 yılındaki küresel ekonomik krizle içine düştükleri “kötü günlerin” geride kaldığını belirterek, hem dünyada hem de Türkiye’de yeni personel alımlarının dahi gündeme gelebileceğini müjdeledi. Hemen belirtelim, geçen yıl Peugeot Türkiye’de yaşanan geniş kapsamlı işten çıkarma fırtınası bu yıl olmayacak.

Peugeot Türkiye ekibine iyi haber

Fransız şirketin Türkiye ekibinde çalışanlar rahatlayabilir. Genel Müdür Pernet, konuyla ilgili soruma şu yanıtı verdi: “Türkiye’de mevcut kadroyla yola devam edeceğiz”.

2014 yılından 2016 yılına geçen sürede otomobil satışlarını yüzde 49 büyüten Fransız marka, yukarı yönlü ivmesini korumak ve geliştirmek istiyor.

Yeni 3008 modellerinin iki ayda 60 bin adetlik sipariş aldığını, bunun da üretimi artırmak için Peugeot markasına destek verdiğini söyleyen Pernet, “PSA Grubu’nun yeniden yapılanması doğrultusunda 10 kişilik bölgesel yönetim ekibi Türkiye’yi üs yapacak. Buradan İran dahil komşu ülkelerin pazarlamalarına da destek verilecek. 10 kişilik ekip için yardımcı personel alımı öncelikle temin edilecek. Bu ekip hem Peugeot hem Citroen markaları için pazarlama desteği verecek.”
Türkiye’de 2017 planlarının büyük oranda belli olduğunu söyleyen Genel Müdür Pernet, “2016 yılında 35 bini geçerek, yüzde 4.1 pazar payı elde ettik. Bu yıl hedefimizde 41 bin adetlik satış var. Bunun yüzde 70’inin binek otomobil satışlarından geleceğini öngörüyoruz. Yıl sonuna doğru Bipper modelimizin satışı sona erecek. Yerine Traveller gelecek. Bu aracın pazarda ne yapacağını tam olarak kestirmek şimdiden zor. Yaklaşık 37 bin adetlik otomobil satışımızın yüzde 40’ı ise 2008, 3008 ve yeni 5008 modellerimizin satışlarından gelecek.”
2017 yılında Türkiye’de 916 bin adetler civarında bir otomoti vpaarı oluşacağı öngörülerini dile getiren Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurant Pernet, “Bu rakamın yüzde 7-10 şaşma payı var. iki yöne de esneyebilir. Bu ortamda Peugeot olarak bizim satışlarımız 41 bin olur.Bu da yüzde 4,5 pazar payı anlamına gelir.”
Peugeot 2017 model takvimi
Fransız şirketin 2016 yılı kasım ayında yeni 3008 ile başlattığı yeni model atağı 2017 yılında da sürecek.

Buna göre 2017 yılı 6 aylık döneminde şu modeller yollara çıkacak:

– Mart ayına kadar ithal edilecek yeni hafif ticari Peugeot modelleri:

Peugeot Expert

– Expert Van

– Boxer Van 4 ton

 

Peugeot Boxer Van

 

Mart – Haziran ayları arasında yollara çıkacaklar

– Yeni SUV 5008

Peugeot 301

– Makyajlanacak 301 sedan

– 8+1 Traveller minibüs

 

 

Peugeot Traveller

Showroom trafiğinde yüzde 30 artış var

Bu yılın Ocak ayında bayilerden ilk show room raporlarının gelmeye başladığını söyleyen Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın da “2017 başına göre showroom trafiği yüzde 30 daha iyi. Bunun nedeni artan kurlar nedeniyle fırsatı değerlendirmek isteyen tüketiciler de olabilir. Kur artışını fırsat olarak gören tüketiciler var.

Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın

SUV pazarında yeni 3008 modeliyle iki ayda birinciliğe çıkan Fransız marka, 2017 genelinde de bu önemli SUV modelinin satışlarından umutlu. 71 bin adetlerdeki SUV pazarının 2017 yılında biraz  daha büyüyeceğini öngören Fransız markanın Türkiye yönetimi 3008 modelinin bu segmentteki ;ayının yüzde 10 olacağını öngörüyor. Yani en az 8 bin adet 3008 satmayı planlıyor.

B Crossover segmentinde 24 bin adetlik bir pazar mevcut. 2008 modeliyle bu sınıfta rekabete katılan Peugeot, 2017 yılında yüzde 12’lik bir pazar payını hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here