Peugeot kazandı

2016 Dakar Rallisi’nin birincisi belli oldu. Bitiş çizgisine ilk varan Peugeot oldu. Son zaferinin üzerinden 26 yıl geçen Peugeot, yıllar sonra rallideki beşinci şampiyonluğunu elde etti. 2 tekerlekten çekişli Peugeot 2008 DKR, bu rallide en fazla birinciliği olan Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret ikilisiyle yarışın kazananı oldu.

 • Peugeot Güney Amerika kıtasında ikinci katılışında Dakar rallisini kazandı.
 • 2016 Dakar Rallisi’nde yarışan Peugeot 2008 DKR’lar : toplam 12 etabın 9’unu kazandılar; 2’si ilk üç sıra olmak üzere 7 kez duble yaptılar.
 • Stéphane Peterhansel ilk zaferinden 25 yıl sonra (motosiklet), 6’sı motosiklette, 6’sı co-pilotu Jean-Paul Cottret ile otomobilde olmak üzere Dakar’da 12nci birinciliğini kazandı.
 • Cyril Despres/David Castera ve Sébastien Loeb/Daniel Elena ise bu Dakar rallisinde hoş bir sürpriz yaptılar. Yarışı sırasıyla yedinci ve dokuzuncu sırada tamamladılar.
 • 4 Peugeot 2008 DKR’ın 3’ü final çizgisine ulaştı. Hedefe dört gün kala lider olan Carlos Sainz/Lucas Cruz kazanılmasına katkıda bulundukları finalde maalesef Team Peugeot Total ekibinin bünyesinde yer alamadılar.

  Bu şampiyonluk daha önce motosiklet ile altı kez bu ralliyi kazanmış olan Stéphane Peterhansel’in hanesine yazılan 12’inci birincilik oldu. Stéphane Peterhansel ilk başarısından 25 yıl sonra kendi rekorunu daha da geliştirdi ve yenilmez “Mr. Dakar” unvanını korudu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz