Peugeot, radarına çiftçileri aldı

0

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, önümüzdeki eylül ayından itibaren uzun zamandır uzak kaldığı bir pazara yeniden giriş yapıyor. Arazinin efendilerinin rekabet ettiği pikap pazarına geri dönmeye hazırlanan Peugeot, yeni modeliyle birlikte globalleşme stratejisinin gücüne de vurgu yapıyor. Afrika kıtasında satışa sunulacak olan Peugeot Pick Up, pikap müşterilerinin sağlamlık, dayanıklılık ve dört tekerlekten çekiş sistemi gibi temel gereksinimlerine yanıt veriyor.

Yeni Peugeot Pick Up, 5,08 metre uzunluğu ile çift kabinli kompakt pikap pazarında yer alıyor. Bu, yüzde 10 pazar payı ve Kuzey Afrika ve Batı Sahra Altı Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere yılda 56.000 adet satış hacmi anlamına geliyor. Pazarı yüzde 92 ile dizel motorlar ve yüzde 77 ile dört tekerlekten çekiş sistemleri domine ediyor.

Markanın yeni nesil bütün SUV modellerinde olduğu gibi yeni Peugeot Pick Up’ta da ön ızgara büyük bir ‘aslan’ logosuna ev sahipliği yapıyor. Arka paneldeki damgalı ‘Peugeot’ yazısı ise Peugeot 404 ve 504 Pick-Up modellerine gönderme yapıyor. Kabin ve kasa merdiven tipi şasi üzerine otururken sabit arka aks dört yapraklı yaylarla şasiye bağlanıyor. Standart olarak sunulan Yokohama marka lastikler; her tür hava ve yol koşullarında kullanım imkanı sunuyor.

Maksimum yükleme kapasitesi 815 kg olan yeni Peugeot Pick Up’ın kasası 1,40 metre uzunluğa ve 1,39 metre genişliğe sahip.

Yeni pikapın, 2,5 litre hacimli common-rail enjeksiyon sistemine sahip turbo beslemeli dizel motoru 115 HP güç ve 280 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 5 ileri manuel bir şanzımanla tekerleklere aktarılırken 4×4 veya 4×2 çekiş sistemleri alternatifleri sunuluyor. 4×2 versiyonlarında güç şaft ve merkezi diferansiyel üzerinden arka aksa iletiliyor. 4×4 versiyonlarda motor gücünün bir kısmı ön aksa aktarılıyor. Sistem, sürücüye 4×4 4H (4 High) veya düşük hızlı yüksek torklu sürüşlerde kullanılan 4L (4 Low) olmak üzere farklı sürüş modlarından birini seçme imkanı sunuyor.

Manuel klima, elektrikli camlar, CD çalar ve USB’li radyo tüm versiyonlarda standart ekipman olarak yer alıyor. Elektronik fren gücü dağılımına sahip ABS fren sistemi, geri manevra yardımcısı, sürücü ve yolcu hava yastıkları ve elektrikli yan aynalar sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu destekleyen ekipmanlar olarak devreye giriyor. 4×4 versiyonları, krom tavan rayları ve yan basamaklarla ayırt ediliyor. 1.738 mm oturum alanı ve 62 mm arka koltuk diz mesafesiyle yeni Peugeot Pick Up sınıfının en geniş yaşam alanını ve yolcu konforunu sunuyor.

Peugeot’nun pikap geçmişi

Fransız üreticinin, özellikle Afrika kıtası olmak üzere pikap pazarında geçmişi uzun yıllara dayanıyor. 1956’daki Peugeot 403 camionnette-bâchée, 1967 Peugeot 404 camionnette-bâchée ve 2005 yılına kadar başarıyla üretilen ve bu tarihteki Nijerya’daki üretimi sona eren Peugeot 504 Pick-up markanın pikap geçmişini ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here