Peugeot ‘301’ ile yeniden doğdu

 

PSA Grubu’nun ürettiği ‘301’ sedan modeli Peugeot’nun Türkiye performansını katladı. Geçen yıl sonundaki lansmanından bu yana yaklaşık 5500 adet 301 satan Peugeot, modelin yıllık satış hedefini 10 binden 12 bine çıkarınca Ispanya Vigo fabrikasında üretim artışına  gidildi. Yıllık75 bin hedeflenen üretim 90 bine çıktı.  Bu yılın ilk 4 ayında Türkiye otomobil ve hafif ticari satışları geçen yıla oranla %13,8 artarken Fransız marka pazarın  2 katı büyüdü. Satışlarının yaklaşık % 40’ı ise 301 oldu.

 

Yeniden doğuş 301’le

Finansal sıkıntılar yaşayan PSA Grubu hatchback 208 modelini 2012’de ‘yeniden doğuş’ sloganıyla yenileyip özellikle Avrupa’da önemli satış artışları hedefledi. Bu hedefine Avrupa’da ulaşmaya başlayan marka Türkiye’de ise 301 sedan’la adeta yeniden doğdu. Filo pazarına daha da güçlü giren markanın ilk 4 ayda binek otomobil satışları 2 kat arttı. Bugüne kadar Peugeot satışlarının  %71’i binek, %29’u hafif ticarilerden oluşurken 301’in gelmesiyle bu oran üçte iki otomobillere dönüşecek. 

 

Hedefleri yükseltti

Peugeot 208 GTI’nin lansmanında konuşan Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti  pazarın dinamik olduğunu belirterek hedeflerini revize ettiklerini söyledi. Yıl sonunda toplam pazarın 830 bin adetlerde oluşmasını öngördüklerini,  Peugeot olarak 34 binlik hedeflerini 36 bine çıkardıklarını anlatan Bergeretti ‘Bu yıl öngörümüz pazarın yüzde 6.7 büyüyeceği yönünde. Faiz düşüşü satışları oldukça hareketlendirdi. 2012’de  toplam pazarda 3.8 olan payımızı 2013’te 4.3’e çıkaracağız. Yıl sonuna doğru devreye girecek B Crossover 2008 modelimiz de bize daha fazla güç katacak.‘ dedi.  

 

GTi efsanesi geri geldi

2012’deki lansmanından itibaren 300 bin adetten fazla üretim rakamına ulaşan Peugeot 208 aynı zamanda sportif B segmentine de hızlı giriş yapıyor. 208 GTi  segmente konfor, çok yönlü kullanım ve iç mekan genişliği gibi nitelikler getirecek.  Tüm pazarlarda yıllık 10 bin satış rakamı hedeflenen 208 GTi, Türkiye’de  57.9 bin  TL’den başlayan fiyatlarl satılacak. Ülkemizde yıllık  100’lü adetlerde  satışı hedeflenen araçta  1.6 THP 200 Bg  benzinli motor, üzerinde yeniden çalışılan bir egzoz sistemi ile sesini duyuruyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6,8 saniyede gerçekleştiren GTi  0-1000 metreye 26,9 saniyede ulaşıyor. Ağırlığı 1160 kg’a indirilerek hafifleyen araçta  ESP devre dışı bırakılabiliyor.

 

Otomotivciye ‘ÖTV’ şoku

Cumhurbaşkanı’nın onayını bekleyen yeni ÖTV yasası otomotivcilere ek vergi getirecek. Özellikle ithal lüks sınıf araçların gümrük vergi matrahlarının yurtdışında, ÖTV matrahlarınınsa yurtiçinde gayri kanuni yollarla azaltılmasının önüne geçmek için düzenlenen yasa bayilere ÖTV matrahında uygulanan % 10’luk indirim olanağını ortadan kaldırıyor. Örneğin vergiler hariç fiyatı 20 bin TL olan 1.6 lt altı bir otonun bugün maliyeti %10’luk indirimle 29.7 bin TL iken, yeni kanunun onaylanması durumunda % 10’luk indirimin de ÖTV’sinin ödenmesiyle  30.6 bin TL’ye çıkacak.  Böylece aracın fiyatı % 3,17 artacak. 

 

Fiyatlar yükselir

ODD Başkanı Mustafa Bayraktar kanunun düzeltilmeden devreye girmesi durumunda ÖTV artışının oluşacağını belirterek şunları kaydetti ;
‘ÖTV’de mevcut uygulama, yetkili bayi alış bedelinde aracın nihai müşteriye teslim tarihine kadar %10 ve altında yapılacak indirimlere müsaade ediyordu. Yeni uygulamada bu  mümkün olmayacak. Yasa yürürlüğe girerse tüketicinin de maliyeti artacak. Ülkemize gelen araçların bir kısmının yurtdışında trafiğe tescil edilmiş olduğu veya yenilenerek sanki birinci el gibi pazarlanmasının söz konusu olduğu bir gerçek. Ancak bunun önüne geçilmesi için asıl yapılması gereken ilgili araçların menşei araştırmasının doğru tespitidir. ‘

Bayraktar, ‘Kanun bu şekliyle, sektörde imalatçıdan başlayarak, distribütörden yetkili bayiye kadar ticari sır mahiyetindeki bilgilerin rekabeti engelleyecek şekilde kullanılması da söz konusu edebilir’ dedi.

 

Otokar’dan yeni kamyon

Kuruluşunun 50. yılını kutlayan Otokar, hafif kamyon segmentine girdi.  Otokar, Atlas adını verip ürettiği kamyon  8,5 ton azami yüklü ağırlığı ve 5.5 ton istiap haddine sahip. Kısa ve uzun versiyonlarla satılacak  Atlas’ta  3.7 lt,156 BG’lik dizel motor mevcut.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz