Peugeot 3008 kendi kendine gidecek

Yeni Peugeot 3008

Bir Fransız ve bir Amerikalı kendi kendine giden araçları test etmek için Singapur’un yolunu tuttu. Fransız otomobil üreticisi PSA/PeugeotCitroen ve ABD’li teknoloji şirketi nuTonomy, kendi kendine giden araç testlerine başlıyor.

İki taraftan yapılan ortak açıklamaya göre, NuTonomy’nin yazılımı, sensörleri ve platformları Peugeot 3008 modeline entegre edilecek. Bu sayede, ikili kendi kendine giden otomobillerden oluşan büyük bir filo için gerekli teknolojiyi bu sayede geliştirebilecek. PSA’nın bu projesi, otonom araç seviyesi 5’in gerektirdiklerini karşılıyor.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) akademisyenleri ve McKinsey danışmanları tarafından kurulan yazılım şirketi nuTonomy, Singapur’da daha önce sürücüsüz taksi testleri yapmıştı.

Otonom araç seviyesi nedir?

Kendi kendine sürüş kavramının karmaşık hale gelmiş olmasından rahatsız olan bir grup mühendis, otonom sürüş için 5 temel seviye belirledi. Ocak 2014’te SAE International mühendisleri tarafından belirlenen standartlar şöyle;

  • Seviye 1: Otomobil bazı durumlarda hız ve direksiyon yönlendirmesi konusunda sürücüye yardımcı olsa da tüm sorumluluğun sürücüye ait olduğu “Sürücü Asistanı”.
  • Seviye 2: Sürücünün izin durumlarda araç tamamen kontrolü ele alabildiği ancak yine de sorumluluğun sürücüde olduğu “Kısmi Otonom”.
  • Seviye 3: Hem hızı hem de direksiyonu kontrol eden otomobilin aynı zamanda sensörleriyle yolu takip ettiği ancak yine de sürücü herhangi bir durumda müdahale etmek için hazır beklediği “Koşullu Otonom”.
  • Seviye 4: Tüm ayrıntıları kontrol edebilen otomobilin gerekli durumlarda sürücüden yardım istediği, yardım alamasa bile çalışmayı sürdürdüğü “Yüksek Otonom”. Bu araçların henüz seri üretimde olmadığının da altını çizelim.
  • Seviye 5: Otomobilin bir sürücünün yapabildiği her şeyi yapabildiği ve direksiyonun olmadığı “Tam Otonom”. Tabiki bu otomobiller de henüz yollarda yok.

Opel’in yeni büyük SUV’u nasıl bir araç?

Ford Transit’e otomatik vites

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz