Peugeot, 208’le kazandı

 

Mayıs ayının bitmesiyle ülkelerin otomobil pazarlarına ilişkin veriler açıklanmaya başladı. Fransa otomobil pazarının onayladığı bilgiye göre ülkede mayıs ayı pek sıcak geçmedi.

Satışların giderek azalmasını düşük taleplere ve hükümetin kriz yönetmekteki başarısızlığına bağlayan Fransa otomobil pazarında ay boyu toplam 148 bin 554 adet otomobil satıldı. yüzde 10.3 düşüşün yaşandığı pazarda ocak-mayıs arasında da benzer bir etki görüldü. 739 bin 796 adet otomobilin satıldığı beş aylık dönemde satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.9 düştü.

İtalya, İspanya ve Almanya pazarlarıyla birlikte düşüşünü sürdüren Fransa otomobil pazarında ayakta kalabilmek için üreticiler çeşitli hamleler yapmaya başladı. Bu doğrultuda, Renault önümüzdeki yıl üretimine başlayacağı yeni nesil Twingo için Avrupa Yatırım Bankası’ndan 400 milyon Euro kredi aldığını duyurdu.

Fransa’da mayıs ayının lideri 25 bin 808 adetlik satışla Peugeot oldu. Yüzde 17.4 pazar payına sahip Peugeot’u 24 bin 005 adetlik satışla ve yüzde 16.2’lik pazar payıyla Renault takip etti. Pazardaki üreticilerden üçüncülük koltuğuna ise 19 bin 436 adetlik satışla yine Peugeot’un kardeşi Citroen oturdu.

Mayıs ayında 9 bin 166 adet satılan Peugeot 208 pazarın en fazla satılan otomobili oldu.

Fransa pazarının Top10 listesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz